Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen? Cenzura tuto kapitolu z knihy Josefa Čapka zakázala

rubrika: historické články / historické události, původně vyšlo: Povídání o pejskovi a kočičce 1929, autor Josef Čapek.
Na knize Povídání o pejskovi a kočičce vyrostly celé generace dětí. Knihám vydaným po roce 1948 ale díky cenzorskému zásahu chyběla jedna kapitola, věnovaná prezidentu Masarykovi a vzniku naší republiky. Přinášíme vám jí tak, jak původně v roce 1929 vyšla.
Následující text pochází z roku 1929

Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen.

Kočička a pejsek seděli spolu ve svém domečku a povídali si.

„Poslouchej, kočičko,“ řekl pejsek, „už bude brzo 28. října a my nemáme žádný prapor. A letos prý to bude nějaké obzvlášť slavné. Byla by to ostuda, kdyby na každém domě byl prapor a u nás nic.“

„Copak o to,“ povídá kočička, „prapory, to se mně líbí.“ „No ba,“ řekl pejsek, „ono to krásně vypadá, když se prapory ve větru třepetají; když se tak člověk koukne na ně od zdola, vypadá to, jako kdyby jich bylo plné nebe.“

„A copak teprve shora, to bys, panečku, koukal,“ vykládala mu kočka; „není nad to, projít se takhle po střeše, když jsou prapory. Je to procházka zdravá a zábavná. Se střechy to vypadá, jako kdyby byla zas praporů plná země.“

„To každý nemůže, procházet se tak po střeše jako ty,“ odpověděl kočce pejsek; „já, na příklad, bych se bál vlézt na střechu, protože bych spad’ a mohl bych se při tom zabít. — Ale nějaký prapor musíme mít, málo platné, když bude ten slavný 28. říjen.“

„A poslouchej, pejsku,“ řekla kočička, „a co to vlastně je, ten 28. říjen?“

„Jejej,“ smál se kočce pejsek, „ty ani nevíš, jaký je to slavný den? Vždyť ty nic nevíš, vždyť ty jsi jako ty malé děti! Ty také se budou ptát, až uhlídají ty prapory a tu všechnu slávu, proč to vlastně je.“

„No jo,“ řekla kočička, „ale těm to řekne jejich tatínek anebo maminka, až se jich zeptají. Ale kdopak to má říci mně ?“

„Víš,“ povídá pejsek, „já to taky dost dobře nevím. Zeptáme se na to těch dětí, až se to dozvědí a ty děti nám to pak povědí.

Já jenom vím, že dříve bylo na světě hůř než ted, že byla veliká vojna a hlad, a lidé byli smutní a nešťastní, protože měli špatného císaře pána, a že ted je to na světě tisíckrát lepší, protože není vojna a lidé mají dobrého pana presidenta, a ten se jmenuje Masaryk.

A to bylo před mnoha lety právě 28. října, když už to lidé nemohli s tou vojnou a s tím císařem vydržet a udělali tomu konec: vojnu zastavili a špatného císaře ze země zahnali a od té doby je líp. A tak na památku toho vyvěšují lidé vždycky 28. října hodně praporů a jsou veselí.“

„Mně se to líbí, když jsou lidé šťastní a veselí,“ řekla kočka: „když vidím spokojené a veselé lidi, tu mám chuť sama od sebe dovádět.“

„To se mně taky moc líbí,“ řekl pes, „to se hned na lidech cítí, když jsou v dobré náladě; od těch mrzutých jít raději na sto kroků dál. Když je člověk veselý a spokojený, pak je hodný i k těm ostatním lidem a ke zvířátkům taky.“

„No, když tedy budou lidé 28. října veselí a hodní, to musíme taky vyvěsit prapor,“ prohlásila kočka. „To musíme oslavit. To dáme třeba prapory i dva, ba tři a třeba ještě víc. Ale,“ zamyslila se kočička, „kdepak ale nějaký prapor vezmeme, když žádný nemáme ?“

„O tom už jsem přemýšlel,“ řekl pejsek, „počkej, já ti něco povím: tamhle v ulici je kupec a ten každému, kdo u něj něco koupí, když je to nějaká maminka nebo nějaký tatínek a má s sebou svého chlapečka anebo holčičku, přidá pro to děcko praporeček.

A tak jsem si to vymyslil takhle: já tě zavinu do peřinky, jako kdybys byla malé miminko, vezmu si tě na ruku a půjdu tam něco koupit.

Však máme nějaké ušetřené peníze. A ten kupec nám přidá praporeček a budeme mít prapor — a prosím — zadarmo!“

„A to ano, to ano,“ radovala se kočka, „to bude hezké, aspoň se jednou ponesu!“

A tak to teda udělali. Pejsek zavinul kočičku do peřinky a udělal z ní miminko a šel kupovat ke kupci. Koupil tam záclony a když nakoupil a zaplatil, přidal mu kupec pro to miminko praporeček. Kočka dělala miminko, držela praporek v tlapičce, mávala si s ním a říkala „ňoňoňoňoňo“ a pejsek ji donesl domů.

Doma kočku vybalil z peřinky a kočka se chlubila: „Vidíš, jaký jsem dostala krásný praporeček! A docela zadarmo!“

„To já bych taky dovedl,“ řekl pes. „Já chci taky dostat praporeček! Ted zas ty mně zabal do peřinky a udělej ze mě miminko a jdi se mnou ke kupci něco koupit. A já taky dostanu praporeček.“

Tak to tedy udělali. Kočka zabalila pejska do peřinky a pejsek dělal miminko. Kočka s ním šla ke kupci, koupila tam koberec a pejsek dostal od kupce do pracičky praporeček, udělal taky „ňoňoňoňoňo“ a vesele si s ním mával, když šli domů. „Heč,“ povídal, „já jsem taky dostal pěkný praporeček a zadarmo.“

„Když je to zadarmo,“ povídala kočka, „to si takhle lacino můžeme pořídit praporečků víc. Ať jich máme hodně moc, ať jich máme nejvíc! Ted zas já budu dělat miminko a ty mne poneseš a až něco koupíš, dostanu praporeček. A pak zas budeš ty miminko a půjdu kupovat já, a tak to budeme dělat pořád, až budeme mít moc praporečků. Však máme na kupování ještě peněz dost.“

Tak to tedy celý den dělali; jednou byla kočka miminko, pak byl zas pejsek miminko a pořád chodili kupovat, co jim peníze stačily, až měli dost praporečků, ba dostali i nějaké balonky a tak to dělali, až už všecky peníze utratili a žádné už neměli.

„To jsme to lacino pořídili,“ libovali si potom, a šli věšet prapory a balonky. Kočka věšela prapory na střeše, pes s oken, protože se na střechu bál.

Měli těch praporů a balonků moc, měli jich po celém domě a kdo šel na 28. října kolem, každému se to tuze líbilo.

„To vypadá nějak mile a vesele,“ povídal každý, kdo šel kolem, „ti si to nějak pěkně na toho 28. října vyzdobili!“ „A proč bychom to neslavili,“ pravil pejsek s kočičkou, „když jsou dnes lidé spokojení a veselí.“

Pak šli kolem vojáci a zrovna začali pěkně hrát. „Nazdar 28. říjnu, sláva!“ volali pejsek s kočičkou a všechny děti se k nim připojily a vesele volaly: „Sláva! nazdar! nazdar!“


Původní zdroj historického článku:
Povídání o pejskovi a kočičce 1929, autor Josef Čapek.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. října 2019


Diskuze k článku „Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen? Cenzura tuto kapitolu z knihy Josefa Čapka zakázala“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.