Historický obrázek kolorovaný serverem Bejvávalo.cz, původní autor neznámý.
Jak se vaří krupicová kaše?
To jistě všechny dobře víme, ale pro nemocné se má vařiti jinak než pro zdravé. Dlouhým vařením se totiž mléko znehodnocuje a stává se tíže stravitelným, při tom však se musí krupice zase dlouho vařiti, aby se její škrobovina stala stravitelnou.
Lze však oběma požadavkům vyhověli zcela dobře, když krupici vaříme nejprve ve vodě a teprve, když je měkká, přidáme mléko a cukr. Množství a poměr řídí se ovšem chorobou nemocného nebo u malého dítěte jeho věkem.
U děcek, jež ráda zvracejí a nepřibývají na váze, osvědčuje se někdy hustá krupicová kaše, která se podle prof. Pirqueta má vařili takto:
Do vyvážené nádoby dáme vařiti 130 gr mléka, když vře, přidáme 8 gr dětské diastasované a stereilisované krupičky a vaříme vše za stálého míchání tak dlouho, až se kaše svaří na pouhých 100 gr. tedy na polovinu, což zjistíme zase vážením. Tato kaše je ovšem mnohem vydatnější než řídká.
Slaná krupicová kaše
Ale z krupice se dá kromě obligátní sladké kaše v mléce uvařili také chutná kaše slaná, kterou lze podati i za příkrm k masu nebo zelenině. Je to kaše z pražené krupice, jež se připravuje takto:
Rozpálíme 6 dkg omastku a dáme do něho 12 dkg krupice. Smažíme ji nejméně 5 minut, musíme ovšem pilně míchati, aby stejnoměrně zežloutla. Teprve potom ji přisolíme a po trochách podléváme horkou vodou aby nabobtnala.
Vodu smíme dávati jen po lžících, jinak by se nám nadělaly žmolky. Kaši možno ještě nahoře pokropili zpěněnou cibulkou, ale může se podávali i jen tak.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak uvařit dokonalou a zdravou krupicovou kaši? Zkuste to jako naše prababičky“