Mozek.
Učenci dosud ještě nemohou se shodnouti, v jakém poměru jest váha mozku ke skutečné intelligenci toho kterého živočicha.
Někteří tvrdí, že relativní váha mozku není udavatelem výše intelligence ani u zvířat ani u lidí. Nicméně některá nejnovější pozorování mnoho podpírají theorii, jež tvrdí opak. Dr. Spitzka v anthropologické společnosti ve Washingtoně uvádí k tornu zajímavá data.
Z učenců největší váhou mozku vyznačují se prý mathematikové a badatelé.
Dr. Spitzka uvádí mezi jinými osobami této kategorie velikého amerického řečníka a politika Daniela Webstera a generála Ben Butlera, který za odštěpenské války dobyl Nového Orleansu.
Závěry dra. Spitzky byly učiněny dle devadesáti sedmi mozků vynikajících lidí.
Mozek znamenitého geologa Johna Wesleye Powella, který nedávno zemřel, vážil 1488 gr. (průměrně o 97 gramů více).
Český učenec dr. Matějka, jenž zasvětil velikou část svého života dílu o váze mozku a jejím vztahu k duševním schopnostem, uvádí, že mozek nejvíce vážící, od něho pozorovaný, náležel dvaadvacetiletému mladíku a vážil 1820 gr.
Také uveřejňuje následující cifry, označující poměrnou váhu lidských mozků: rolníci 1410 gr., vojáci 1435,7 gr., tovární dělníci 1449,6 gr., obchodníci 1468,5 gr.; vzdělanci vůbec, lékaři, učenci, professoři atd. 1500 gr.
Jak se zdá, nejsprávnější měřítko intelligence udal ruský učenec Darkjevič. Jest to poměr váhy mozku k váze míchy.
Čím inteligentnější bytost, tím více převládá váha mozku nad váhou míchy. Dle tohoto měřítka lze veškeré živočichy srovnati do dlouhé řady, která skutečně se shoduje s našimi vědomostmi o intelligenci zvířat: nejvýše stojí člověk, mezi mužem a ženou rozdílu není.
Jiní učenci pokládali za měřítko intelligence počet závitků na mozku, leč i tato theorie jest již poražena. Zjistilo se, že na př. slon má více závitků než člověk; bobr při vysoké své intelligenci má mozek zcela hladký, kdežto hloupá ovce má mnoho závitků.
témata článku:
Diskuze k článku „Jaký je vztah mezi velikostí mozku a inteligencí? Ruský vědec tvrdí, že na velikosti nezáleží“