Prvý objevitel Ameriky.
Ze starověkých spisovatelů zmiňuje se již Plato o ostrově Atlantidě a po něm Diodoros vypravuje, ze zbloudilí plavci feničtí dospěli ve směru západím k velkému, lidnatému a úrodnému ostrovu.
Tyto zprávy vzbuzují domněku, že v obou případech jedná se o Ameriku tím spíše, že staré památky americké nápadně podobají se památkám egyptským, řeckým a fenickým Číňané znali na východě ostrov Fusang, jenž dlouho považován za Ameriku, leč badání 19 stol. lokalisovalo jej na Sachalin.
Úžina Beringov často přepluta byla hyperborejskými kočovníky, ale kulturním národům nedostalo se o tom zprávy. Proto pokládáme za první zjištěné objevitele Ameriky Normany.
Jeden z nich, Erich Raudi (Rudý), objevil r. 983 ostrov, jejž nazval Zelenou zemí (Gronsko), aby přivábil hojně přistěhovalců. Gronská osada čítala posléze dvě města, 16 kostelů, dva kláštery, na 100 dvorců a měla i svého biskupa.
Z přistěhovalců Björne Hernulfson byl r. 986 zahnán bouří na jihozápad k pobřeží N. Foundlandu a po 14 letech Leif, syn Erichův, s 35 muži podnikl do těchto končin výpravu, na níž objevil zemi Kamennou (Helluland), Lesnatou (Markland) a Vinnou (Winland), jichž obyvatelstvo (Indiány) nazvali Skrälingy.
Bratří Leifovi Thorwald a Thorstein s islandským obchodníkem Thorfinnem Karlsevnem zřídili na pobřeží osady, ale ty pro války s Indiány jen živořily, sám Thorwald usmrcen byl šípem. Ve 12 stol. visitoval osady tyto biskup gronský a ještě r. 1368 vozili gronští Normané z Marklandu stavební dříví.
Nedlouho potom válkami a epidemiemi zanikly gronské osady a tak upadly též objevy v zapomenutí. Zprávy o tomto prvém objevení Ameriky zapsal severoněmecký kronikář Adam Bremský, a narážejí na tuto událost i některé staroislandské kresby.
Přímým svědkem objevu jest runnové písmo u Dightonu ve státě Massachusetts, u Jarmouthu v N. Skotsku a při zálivu Beffinově.
témata článku:
Diskuze k článku „Kdo ve skutečnosti jako první objevil Ameriku?“