Květiny jako lahůdky.
Otázkou, jedí-li Číňané skutečně květiny, která mu už častěji byla dána, zabývá se Emile Gautier v článku v pařížském Figaru, v němž vůbec mluví o kuchařské ceně rostlin.
Jistě květiny platí v Číně za lahůdku — píše - tak na příklad lilie, z nichž se připravuje jemná polévka. Spotřeba lilií k účelům kuchyňským je tak značná, že jedině z přístavu čing-kiangského posílají se ročně 3000— 4000 lilií do různých částí Nebeské říše.
Ale není třeba choditi až do Číny, abychom našli milovníky jídel z květin. V různých zemích jsou lahůdkou květy akátové, které se jedí bud v polévce nebo naloženy nebo jako marmeláda. Znamenité bonbony vyrábějí se z květů pomorančovníku, jasmínu, fialek a růží.
V Japonsku je oblíben salát z chrysantém, při čemž se květy čistě operou a pak připraví s olejem. V Provenci jedí se poupata květů keře kaparového. Zhusta požívají se jen semena, plody a mladé výhonky rostlin, ale ani květy nescházejí v kuchyni.
Od staletí jedí se květy žluté lilie vodní a také čaje připravují se z nesčetných květin; národní nápoj Mexičanů, pulkue, hotoví se z poupat agave.
Tak zaujímají květiny ve výživě člověkově daleko důležitější místo, nežli by kdo tušil.
témata článku:
Diskuze k článku „Květiny nejsou jen na ozdobu aneb nemáte chuť na květ lilie, růže nebo chryzantémy?“