Mouka v uzeninách: takhle kdysi snižování kvality masných výrobků začalo

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Řeznické noviny - 1913, autor neuveden.
Vadí vám, že je v některých uzeninách pomalu více mouky než masa? Podobné snahy zlevnit výrobu uzenin na úkor kvality je starší, než by se dnes mohlo zdát. Článek z roku 1913 vám přiblíží, kde přidávání mouky do uzenin začalo a jak na to tehdejší zákazníci i soudy reagovaly.
Následující text pochází z roku 1913

Přísada mouky do vuřtu.

Ohledné přidávání mouky do uzenářského zboží měli jsme příležitost již častěji zde v našem listě psát, také dotazy v tom ohledu kladené živnost. úřady byly našimi korporacemi případně zodpovídány a zde uveřejněny.

Záležitost ta se v sousední říši Německé již po několik roků protřásá a u tamějších soudů byla již častěji nadhozena otázka, zdaž smí býti jaternice s přísadou mouky řezníky a obchodníky prodávány anebo zda-li se má takové přidávání pokládati za porušováni potravin ve smyslu zákona o potravinách.

Trestní komora v Kolíně n. R. postavila se ve svém rozsudku na stanovisko, že přiměřená dávka mouky do vuřtu nemůže býti pokládána za čin trestný, když to v místě obvyklý zvyk dovoluje, oproti tomu trestní senát kolínského vrchního soudu zemského potvrdil nejnovější rozhodnuti trestní komory v Koblenci, která se staví na stanovisko protichůdné.

V Ettringenách v jednom hostinci a obchodě zabavila policie jaternice, u kterých prozkoušením na úřadě pro zkoumáni potravin shledáno, že obsahuji velká sražená zrna škrobová a velmi značný přídavek mouky. Poslední způsobeno tím. že přidány do vuřtů housky (Brötchen), následkem čehož obnášel obsah vody víc jak 50%. Vuřt prodáván za 40 feniků libra.

Konšelský soud v Mayen osvobodil hostinského i jeho ženu, kteří byli obžalováni pro porušováni (falšování) potravin. Trestní komora v Koblenci na základě stížnosti státního zástupce zrušila tento výnos a odsoudila žalované pro přestupek zákona, každého k 5 markám pokuty.

Dotyčný odstavec zákona německého tresce každého až 150 markami pokuty anebo vazbou, kdo zkažené anebo falšované zboží jedlé prodává. Proti tomuto rozsudku zažádali obžalovaní o revisi u vrchního zemského soudu v Kolíně, který rozhodnuti trestní komory potvrdil.

V důvodech rozsudku se uvádí, že se vuřt co poživatina charakterisuje, že jeho obsah je zpracován z částic zvířecího těla. Není proto přípustno, aby pozůstával ještě z jiných součástek. K tomu se druží, že přídavkem housek (Semmeln) se nepoměrně obsah vody zvýší. Mimo to zaviňuje také přídavek moučný kvašeni a rozklad vuřtu a jeví se zde proto zhoršování zboží.

Něco jiného by bylo, kdyby přídavek housek k vuřtu okázaleji byl deklarován, každou pochybnost o jeho stavu vylučujíc, když by se prodával ku př. pod názvem „housková jaternice“ (Semmelleberwurst). Namítají-li žalovaní, že se zboží toto prodává jen obecenstvu, které je s jeho obsahem obeznámeno a že přísada mouky neb housek do vuřtu je věcí místně obvyklou, pak to tvoři tak malý důvod omluvy trestného činu, jak ona nízká cena.

Nebo třeba že jsou domácí lidé s přípravou vuřtu obeznámeni, nedostává se při tom jistoty, že se zboží prodává jen tomu lidu, který sestaveni vuřtu zná. Při tom všem musí však býti brán zřetel k tomu, že se vuřt též takovým lidem prodává, kteří nejsou s přísadou mouky obeznámeni, ku př. cestujicím řemeslnickým pomocníkům, ubytovavšímu se vojsku, saisonním dělníkům atd. Když dle toho také zjištěno není, že se žalovaní nedopustili porušování zákona o potravinách, musí přece dle znění uvedených paragrafů býti potrestáni, poněvadž přídavek mouky do vuřtů nutno považovati za falšováni potravin.

Opak prazvláštní tohoto rozsudku kolínského vrchního zemského soudu o „vuřtu s přísadou moučnou' tvoří následující zpráva o jednom rokování trestní komory v Kolíně, která se staví na docela jiné stanovisko, jak vrchním zemským soudem potvrzený rozsudek trestní komory v Koblenci.

Mistr řeznický M. Klefič z Bachemu u Kolína byl osvobozen konšelským soudem, obviněn jsa z přestupku falšováni potravin. Obžalovanému odebrala policie vuřty, u nichž úřad pro zkoumání potravin v Kolíně zjistil, že v tak zvané obyčejné jaternici se nalezá 16% moučné přísady.

Jiný řeznický mistr z Bachemu u téhož konšelského soudu uvedl, že je všeobecným zvykem v Bachemu obyčejné jaternici přidali až 25% mouky nebo housky a že zároveň tamější rolnici, když sami poráží v domácnosti, též přidávají tolik mouky nebo housek do domácích jaterniček. Státní návladní podal odvoláni proti osvobozujícímu rozsudku konšelského soudu.

U trestní komory v Kolíně tvrdil řiditel kolínského úřadu pro zkoumáni potravin, že nalezá přídavek 16% mouky ve vuřtě, jak on zjistil, nadbytečným a nedovoleným Trestní komora co odvolací instance postavila se však na stanovisko řeznického mistra v Bachemu a byla náhledu, že přísada moučná do jaternice, která jest místně obvyklou, nemůže býti považována co falšováni potravin. Z tohoto důvodu bylo odvolání státního žalobce zamítnuto.


Původní zdroj historického článku:
Řeznické noviny - 1913, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. června 2020


Diskuze k článku „Mouka v uzeninách: takhle kdysi snižování kvality masných výrobků začalo“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2025 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.