Většina hospodyněk kupuje klasickou pšeničnou mouku, která může být hrubá, polohrubá anebo hladká. To je však škoda, protože se ochuzují o chutě a možnosti, jenž nabízí i jiné druhy této suroviny.
Světla, polohrubá nebo chlebová?
Než si vyberete ideální druh mouky, měli byste se řídit její hrubostí. Na bábovky, perníky a lité koláče je jako stvořená polohrubá mouka. Hrubá je báječná na halušky i knedlíky a z krupičky uděláte skvělou kaši. Dále zohledněte fakt, zda koupíte světlou, celozrnnou či chlebovou variantu.
Pokud si nevystačíte s běžnou pšeničkou moukou, navštivte e-shop, kde se prodává zdravá výživa. Právě tam si koupíte například ječný druh, který je ideální pro přípravu chlebových placek, knedlíčků a krekrů. Mnoho lidí nedá dopustit na bílkovinami nabitou ovesnou mouku, z níž si hravě připravíte drobenku na koláč i slaná těsta.
Experimentujte!
Zdraví je to nejcennější, a proto bychom o něj měli pečovat. Při přípravě palačinek se vám osvědčí špaldová mouka a na sušenky si oblíbíte rýžovou či pohankovou variantu. Právě tyto druhy jsou vhodné pro lidi, kteří musí držet bezlepkovou dietu.
V tomto ohledu lze doporučit i jáhlovou, kukuřičnou, čirokovou a tapiokovou mouku. K nejzajímavějším moukám patří ty luštěninové, semínkové a oříškové.
Určitě vás zaujme i kokosová a mandlová mouka, z níž si uděláte nepečené korpusy, sladké krémy i ořechová mléka. I když jsou nevšední druhy mouky cenově náročnější, příjemně překvapí.
Jen nezapomeňte na to, že byste měli různé druhy mouky střídat a nevařit stále z jedné.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.