Větráčky se sněhem.
¼ l vody a 7 dkg másla necháme přijití do varu, nasypeme tam 15 dkg hladké mouky, propracujeme při varu na plotně, odstavíme a třeme do studena, potom přidáme 2 vejce a 2 žloutky a na špičku kulatého nože (asi ¼ sáčku) pečivového prášku. Plech pomažeme, děláme na něj hromádky, dáme do velmi horké trouby, když vyfoukly, žár trochu zmenšíme a necháme je vysušit.
Vystydlé rozřízneme a naplníme sněhovým krémem. Ušleháme do velmi tuha dva bílky, na plotně vaříme 8 dkg cukru se dvěmi lžícemi vody, když je na velkou perlu (když do něj smočíme lžičku a zvedneme, tvoří se niť, již můžeme odfouknouti), lijeme vařící za stálého šlehání do toho sněhu.
Nejlepší jest, když jeden šlehá a druhý cukr lije. Podotýkám, že se musí liti do sněhu vařicí. Do krému, který musí býti — je-li dobře připraven — tuhý, přidáme trochu vanilového cukru a větráčky jím naplníme a dáme ještě na chvíli do trouby oschnouti. Ale být to nemusí.
Někdo do vystydlého sněhu zašlehá trochu šlehané smetany, což jest ovšem lepší, ale je to zbytečný luxus, i samotnou šlehačkou možno větráčky plniti. Plnění jablíčkovou „čarodějnickou“ pěnou jsou rovněž velmi dobré. Výtečné jsou plněné vanilovým neb rumovým máslovým krémem.
— Na hustý sníh, jaký je třeba k náplni, je třeba čerstvých vajec. Z bílků vajec delší dobu naložených se často nedá do husta ušlehat.
témata článku:
Diskuze k článku „Recept na dokonalé sladké větrníky se sněhem podle našich prababiček“