Tažený závin.
Půl kg mouky. 10 dkg margarinu, půl lžičky soli, jedno celé vajíčko zaděláme do čtvrt litru vody, na vláčné, hladké těsto, až nám na vále lupe, a přikryjeme je ohřátým hrnkem a necháme odpočívati. Hrnek několikráte nahřejeme a těsto vždy znovu přiklopíme. Když těsto odpočalo, rozdělíme je na dva díly, prsty vytvoříme dvě malé placky, položíme je na ubrousek, moukou posypaný a vytahujeme tak dlouho, až jsou docela tenoučké, skoro průhledné.
Vytaženou placku pomastime rozpuštěným omastkem, posypeme strouhanou smaženou houskou a poklademe na tenké lupínky rozkrájenými jablky, posypeme hrozinkami, cukrem, skořicí a citronovou strouhanou kůrou. Když jest placka pokladená, vezmeme za roh ubrousku a nadzvedajíce tento roh, těsto zbalujeme, aby se utvořila šiška.
Šišku tuto sejmeme opatrně s válu a přemístíme na plech, který jsme těsně vedle válu položily a pomažeme máslem. Na jeden plech umístíme obé šišky. Pečeme v teplé troubě a hotový posypeme cukrem s vanilkou.
Vdolky s mákem.
Půl kg mouky osolíme lžičkou soli, a zaděláme kváskem ze čtvrt litru mléka a 2 dkg kvasnic a 2 dkg cukru. Těsto propracujeme, necháme zkynouti, utvoříme asi 15 bochánků, pomažeme mlékem po jedné straně, a smočíme do máku. Klademe je na dobře pomaštěný plech, necháme znovu zkynouti, a pečeme do růžova.
Bramborová roláda.
1 kg bramborů, ve slupce vařených oloupeme a za tepla propasírujeme. Osolíme lžičkou soli a zpracujeme se 3 čtvrtěmi, kg mouky a dvěma vejci na hladké těsto. Těsto rozválíme a posypeme strouhanou, smaženou houskou se slaninovými škvarečky, zbalíme dobře uzavřeme, stočíme, do šneku, dáme do ubrousku a vaříme tři čtvrti hodiny ve vroucí vodě.
Musíme dáti roládu do vroucí vody a dbáti, aby se nepřestala vařiti, jinak není chutná. Hotovou roládu rozkrájíme na kotouče, a pomastíme slaninou. Může se dáti jako samostatný pokrm i jako příkrm k pečením.
Bramborové placky s perníkem.
Do rozstrouhaných vařených bramborů nebo zbytků bramborové kaše přimícháme tolik mouky, až je těsto tuhé (trochu osolíme) vyválíme placky a v troubě pečeme. Pro toto jídlo Jsou lepši trochu vysušené než vláčné. Teplé nalámeme na kousky, hojně posypeme strouhaným perníkem s cukrem, polijeme rozpáleným máslem a hned podáváme.
Bílkový svítek.
Utlukou se dva bílky na tuhý sníh, přidá se 5 dkg jemné krupice, osolí a dá na pánev dobře máslem vymazanou a peče v teplé troubě.
Biskupský chlebíček.
Čtyři celá vejce a tolik, kolik váží, cukru, šleháme půl hodiny, pak prisypeme tolik mouky, kolik vážila ta vajíčka, a dobře promícháme, pak přidáme 2 dkg na malé kousky nalámané čokolády, 5 dkg slupek, zbavených ořechových jadýrek, z půl citronu strouhanou kůru, a 1 dkg na nudličky nakrájené pomerančové kůry, cukrované, nebo citronátu, a 3 dkg hrozinek sultánek, všecko promícháme a na- lijeme do formičky, dobře máslem vymazané moukou vysypané, peče se v teplé troubě a krájí se, až když vystydne.
témata článku:
Diskuze k článku „Recepty našich prababiček na tažený závin, vdolky s mákem a další dobroty“