Jeřabinkový likér
Jeřabinkový likér nejlépe se upravuje z jeřabinek, které na stromech již namrzly. Otrhané nasypou se do širokých lahví a zalijí samožitnou kořalkou. Na jednu velikou láhev počítá se ½ kg hrubě tlučeného cukru. Bobulky musí býti úplně potopeny. Hrdlo láhve pokryje se pergamenovým papírem.
Láhev ponecháme 3 neděle až měsíc na výsluní, ve kteréž době bobulky zblednou. Často lahví potřeseme. Likér se procedí, slije do lahví a uloží pro další potřebu. Je to výborný žaludeční likér, jenž je doporučován zejména při chorobách ledvinových. (Podporuje močení.)
Jeřabinková marmeláda.
Zmrzlé jeřabiny se rozvaří a protlačí žíněným sítem. Na 1 kg kaše přidá se ¾ kg cukru a společně svaří obé do husta. Této marmelády používá se ráno na lačný žaludek. Osvědčila se hlavně při žaludečních a plicních chorobách, takže se jí v horách k účelu tomu co nejvíce používá.
Jeřabinkový kompot.
K němu hodí se nejlépe jeřabinky ze sladkého jeřábu, již namrzlé. Otrhané a v čisté vodě vyprané jeřabinky rozestřeme tence na koláčovém plechu a dáme je na chvíli do trouby zapéci — zavadnouti. Pak je odvážíme.
Na 1 kg jeřabinek béřeme vždy 40—50 dkg kostkového cukru. Cukr zalije se vodou tak, aby byl potopen, a vaří se na silnější nit podle návodů vpředu již uvedených; když cukr počne vříti, přihodíme k němu kousek celé skořice a když je již dosti zahoustlý, vhodíme do něho jeřabinky, pak asi dvě lžíce silného rumu a necháme několik varů přejiti.
Teplým kompotem plní se sklenice a vychladlé pováží se pergamenovým papírem. Takto upravený kompot jeřabinkový jest chutný a zároveň velmi zdravý.
Jeřabiny hodí se také za ozdobu bytu, neboť jejich bobule vydrží dlouho svěží.
témata článku:
Diskuze k článku „Recepty našich prababiček na zdravé dobroty z jeřabin“