Ořechy jako kompot.
Zelené, tvrdé, nezralé ořechy, zbavené stopek, propíchají se silnou jehlou a máčí 14 dní ve studené vodě, jež však denně se mění. Pak se naházejí do vařící vody a uvaří se do měkka.
Mezitím se cukr s trochou vody na bublinu svaří a vychladl-li, promísí se na plotně s odkapanými ořechy. Vše ponechá se do druhého dne státi. Cukr znova s ořechů se slije a svaří, což opakuje se po 4 dny. Cukru bére se stejná váha jako ovoce.
Ořechy musí vždy býti při naváření cukrem řádně pokryty. Pátého dne cukr se hodně svaří a ořechy spolu vaří 5 minut. Při vaření přidá se kousek skořice a hřebíčkového květu. Vychladlý kompot rovná se do lahviček, pováže měchuřinou a vaří v páře ještě 15 minut.
Druhý způsob ořechových kompotů.
Rovněž se propíchají, 14 dnů máčí a též se voda mění. Na 1 kg ořechů vaří se asi ¼ hodiny 1 kg 25 dkg cukru s litrem vody. Vařící nalije se na odkapané ořechy. Druhého dne se opět cukr vlije, ještě hustěji povaří a vařící vlije opět na ovoce. To opakuje se 5 dnů.
Při vaření cukru se vždy pěna sbírá. Šestého dne cukr uvaří se na velkou bublinu. Ořechy do něho se vloží, přidá se skořicový květ a ponechá se to asi 15 minut vařit. Do sklenice narovnané ovoce polije se cukrem a lehce obváže měchuřinou.
Ořechový likér.
Na konci července neb na začátku srpna nakrájejí se zelené ořechy na čtvrtky a dají do sklenice se širokým hrdlem. Na 1 kg ořechů počítá se ½ litru čištěného líhu a 1½ litru dobré žitné kořalky.
Do likéru dá se dále 1 celý na koláčky nakrájený citron, 1 dkg skořice, 1 dkg hřebíčku, asi 5 nových koření, kousek krájeného očistěného puškvorce, kousek zázvoru.
Zazátkovaná láhev ponechá se na výsluní 14 dní státi a často tím se zamíchá. Pak svaří se ¼ kg cukru s trochou vody na hustý syrub, jenž vychladlý mísí se s procezenou tekutinou z ořechů, načež se likér plní do láhví.
Proceduru tu lze ještě jednou opakovati, ale pak je již likér slabší.
témata článku:
Diskuze k článku „Recepty z roku 1916 na ořechový kompot a ořechový likér“