Použití telegrafie bezdrátové k předpovídání bouří.
Možnost použiti přijímací stanice bezdrátové telegrafie za přijímače elektrických vln, vzniklých výboji blesku, je jasná, neboť tyto výboje jsou téhož karakteru, jako výboje obyčejně používaného jiskřiště.
Pokusy v tomto směru byly konány v Lyonu na tamnější stanici, postavené v r. 1911. Z počátku použito detektoru elektrolytického, který se však neosvědčil, neboť při stálém zapnutí, jak to zde bylo potřeba, vzniká v něm rušivá polarisace a při bližších bouřkách probíhají jím proudy příliš silné.
Byl sestrojen proto zvláštní thermočlánek, který jako detektor má tu výhodu, že udává zároveň intensitu vysílaných vln a lze tedy, zvláště když relais nahradíme citlivým galvanometrem, z průběhu, výchylek na galvanometru souditi na průběh bouřky.
Bylo dosaženo uspořádání tak vhodného, že bylo lze poznati bouřky, zachvátivší kraj 500 km vzdálený, a ze střední rychlosti, jakou se bouřky šíří, bylo možno vypočísti čas, za který by mohly dospěti bouřky k udanému místu.
Lze tak předpověděti bouřku až na 80 hodin předem. Zbývá ovšem ještě nalézti prostředek, jak seznati, které z těchto bouřek, zjištěných v udaných vzdálenostech, přijdou na místo pokusu. V tomto směru pozorování pokračuje.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1911: Telegraf, který předpovídal bouřku 80 hodin dopředu“