Marconi o budoucnosti bezdrátové telegrafie.
»V době příštích dvou generací budeme míti nejen bezdrátovou telegrafii a telefonii, nýbrž také bezdrátové přenášení síly, tepla, světla a bezdrátové zúrodňování polí.«
Tato slova nedávno vyslovil G. Marconi v jednom interviewu se spisovatelem americkým. O jednotlivostech tohoto rozhovoru sděluje odborný list. »Sotva proti kterému jinému vynálezu vzniklo tolik odporu,« pravil Marconi, »jako proti bezdrátové telegrafii.
Jednoduchý důvod pro to je, že v kabelech je uložen kapitál čtyř set milionů dolarů a ještě jednou tolik snad v telegrafních liniích na pevnině. Jakmile bezdrátová telegrafie zvítězí, bude tento kapitál přirozeně znehodnocen.
Zatím co kabel Atlantickým oceánem stojí čtyři miliony dolarů, mohu za méně než 150.000 dolarů na obou stranách oceánu postaviti přijímací a vysílací stanice, při kterých by udržovací náklad byl poměrně malý.
Na jediném vysílači mohu telegrafovati dvacet slev v minutě a na jedné stanici může pracovati 100 i více takových přístrojů. U kabelových telegramů stojí slovo 25 centů. Bezdrátovou telegrafii stálo by toliko 2 až 3 centy.
Dnes je již celá řada společností pro bezdrátovou telegrafií, které si navzájem dělají konkurenci. Já však myslím, že semknutí jejich v jednu mezinárodní společnost jest jen otázkou času.« Marconi hovořil pak o dalším vývoji bezdrátové telegrafie, jež povede k bezdrátovému vysílání tepla, světla a síly.
Stanice budou jednou v rukou státu a z nich bude se odběratelům vysílati různé množství elektrické sily k různým účelům. K výrobě vln použilo by se hlavně síly vodní, která je laciná.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1912: Kdo brání rozšíření Marconiho bezdrátového telegrafu? Tradiční firmy, které se bojí o svůj zisk!“