Důsledky kapitalistické nadvýroby.
Amerika má nový jatkový skandál.
Je ještě v živé paměti, jaký poplach vyvolal román Uptona Sinclaira „The Jungle“, v němž byly vylíčeny hrozné poměry na jatkách chicagských, jsoucích v rukou kapitalistické společnosti, která v pravém slova smyslu vyráběla maso, sádlo a výrobky masité z nejhorších odpatků, látek již hnijících, která dala do uzenin posekati hromady masa i s hromadou krys, které se tam pásly.
Vláda slíbila tehdy, že se postará o pořádek. Ustanoveni nový dozorcové nad jatkami, dozor prý zostřen a jatky měly pokoj. Ale netrval dlouho — pouze do vystoupení paní Hareové, jejíž publikace dokazuje, že poměry jsou nyní horší, než byly před vylíčením Sinclairovým.
Celá oficielní Amerika vrhla se na paní Hareovou, chtěla ji umlčet. Ale nebylo to přece jen dobře možno. Aby se tedy neřeklo, že vláda podporuje zlořády, zřízena parlamentní komise, jejímž předsedou zvolen poslanec Moss.
A komise dala se do vyšetřování. Ač její vyšetřování nebylo míněno ani dost upřímně — přišlo se na velmi pěkné věci.
Je prokázáno, že za souhlasu ministerstva orby byli propouštěni nebo vykousávání svědomití inspektoři-úředníci. Za to ostatním vystrojeny hostiny, na nichž brával účast sám ministr orby Wilson.
Inspektorům nebyl dovolován přistup k nasolování masa - za souhlasu vlády! Je prokázáno, že i kusy pošlé na jatkách samých byly cejchovány pro obchod. Ministr sám věděl na př., že bylo dáno do obchodu ze 6 milionů kusů dobytka nakažlivými nemocemi stiženého.
Nepopírá to - vymlouvá se jen, že z provádění zákona by byly vznikly škody — chovatelům dobytka. Maso nebývalo vůbec čištěno — anebo nanejvýše — v kanálech pro odpadovou vodu! Voda v jatkách se zrovna hemží bacily tyfovými a jinými
A to ještě je vyšetřování teprva v začátcích!
Zdá se nám, že velebitelé amerikanismu by se měli nad takovými jatkami zastaviti. Amerika se doporučuje s mnoha stran jako vzor obchodního i průmyslového života a bůhví, čeho ještě. A zatím ve skutečnosti celá americká moudrost vězí v řešení otázky — jak zbohatnout na cizí konto.
Je zrovna typem pirátského hospodářského systému - nic víc a nic méně. Proto je v Americe více korupce a horši, než ve všech snad státech. Americká republika činí namnoze lid bezbrannějším než jinde absolutism poněvadž celou vládu mají v rukou — vládcové kapitálu, lidé, jejichž jediným božstvem je hromada dolarů.
Dolar toť jediný skoro a jistě hlavní „smysl“ a cíl amerikanismu.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1912: Šokující skandál na jatkách v USA“