Starý poklad nalezen v Plzni.
V úterý kopl při bourání domu, náležejícího p. Jaroslavu Feierfeilovi v Plzni, nádeník Josef Ševčík nad klenutím v přízemí do nějaké hliněné hroudy, z níž se vysypala spousta jasně žlutých plíšků.
Ševčík sebral jich část do kapes a odnesl domů s úmyslem, jak udává, aby plíšky dal prohlédnouti, a budou-li míti nějakou cenu, je odevzdati. Mezitím seběhli se k místu nálezu ostatní dělníci, všichni sbírali peníze, které si večer odnesli domů.
O nálezu pokladu neřekli dělníci nikomu ani slova. Nebýti čiré náhody, byl by snad nález pokladu úplně zůstal zatajen, anebo aspoň část jeho ztracena.
Věc se prozradila a strážník nalezené peníze zabavil a případ oznámil policejnímu komisaři. Zahájena byla ihned akce k sesbírání peněz a tak byly do půlnoci veškeré mince až snad na několik kusů pohromadě.
Dle souhlasných výpovědí dělníků zapadly některé mince do rumu na zbořeništi, kde zůstaly a byly nepochybně se stavebním materiálem vyvezeny. Z té příčiny učiněna příslušná opatření, aby materiál ze zbouraného domu byl náležitě prozkoumán.
Až dosud bylo nalezeno přes 700 zlatých minci, pocházejících ze 16. a z počátku 17. století. Jsou to zlaté peníze dánské, turecké, české, rakouské, uherské, papežské, belgické, polské, španělské, portugalské, všech německých států atd. Váha nalezených zlatých mincí obnáší půl třetího kilogramu.
Dle běžné ceny zlata měl by poklad ceny 12.000 korun. Hledíme-li však na poklad se stránky numismatické, mají nalezené mince ceny aspoň 18—20.000 korun. Soudí se také, že peníze ukryty byly před nepřítelem na počátku třicetileté války, do kteréž doby spadají také letopočty nalezených mincí.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1912: Zlatý poklad, nalezený při demolici v Plzni“