Zelinářství a vojna.
Není drobného zájmu života, aby nebyl dotčen a zpřevracen událostmi doby.
Sděluje povolaná strana o zelinářském trhu německém: „Prvním rokem války byli jak zemědělci tak i zahradníci překvapeni. Jaký div! Nikdo nemohl být připraven. Za to ve druhém roce učiněna už na všech stranách potřebná opatření, aby obyvatelstvo neutrpělo na dodávce jak chlebovin, zelenin tak i ovoce.
Ranné zeliny i ranná zemčata dostoupla ve druhém roce dost vysokých cen. Pak ale ceny klesaly a nejvyšší cena za hospodářské zeliny později stanovená a vlastně dosud platná, byla namnoze značně nižší (od 30 do 50 ze sta), než byla za posledních let mírových, ačkoliv válečnou dobou všeobecná drahota všech potřeb značně zvýšila cenu plodin.
Do dneška není vlastně nedostatku čerstvých zelin. A také zásoby konservových zelin, zvláště chřestu a jiných jsou dost značny. Stanovené nízké „nejvyšší ceny“ vyvolaly ovšem jistou obavu v kruzích pěstitelů. Což, nebude-li se za poměrů tak změněných zelinářská práce ve velkém příště vyplácet?
Vskutku bude třeba pro třetí rok války počítati s možností, že pěstba zelin poněkud klesne. Následek mohl by být povážlivý: nebude zelin na trhu. A protože už jsou na denním pořadu dny bezmasé a suché, co počít, vypadne-li z jídelního lístku i zelenina? Pěstitelé zeleniny měli o čem přemýšlet.
Do jisté míry upokojila zpráva, že ustanovená sazba nejvyšších cen podrží platnost jen pro plodiny minulého roku, za to ranné zeliny příští sklizně že budou teprve přiměřeně upraveny. V zájmu povšechně hospodářském doporoučí se tudíž co možná hojná pěstba ranných zemčat a ranných zelin“.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1916: Budou se kvůli válce zdražovat potraviny?“