Pozoruhodné vystoupení profesora Pavlova.
Dopisovatel rižského časopisu „Segodna“ sděluje z Moskvy:
„Známý ruský učenec prof. Pavlov je už dlouho trnem v sovětském oku, Pavlov se ovšem nezabývá politikou. Posledních 25 let pracuje o dokončení své pozoruhodné theorie o podmíněných reflexech. Ale dovoluje si míti v některých otázkách vlastní názory, které vybočují z mezí, předepsaných výborem komunistické strany.
Tak na př., vrátiv se ze své zahraniční cesty, odvážil se prohlásiti, že v západní Evropě není viděti známek blížící se sociální revoluce. Pro toto mínění Trockij ještě nedávno kritisoval v sovětském tisku „buržoasní“ názory znamenitého učence.
Nyní povstal nový spor. Vážený učenec konal v Petrohradě veřejnou přednášku. Sovětský novinář Mindlin referoval o ní takto:
„Dokud akademik I. P. Pavlov sděloval výsledky svých geniálních výzkumů o zvířatech, stál na objektivní půdě, ale když v druhé části přesel k závěrům o lidském životě, uplatnil již řadu čistě osobních, tendenčně zabarvených, a při tom často si odporujících názorů.“
— V čem záležely tyto „tendenční“ názory?
Akademik Pavlov prohlásil: „Výchova musí míti meze, nikoliv úplnou svobodu, jak toho žádá lžiliberalism, jinak se nevyvinou brzdy v dětském mozku, a slabí podněcovači, vyvolávají ostrou reakci — dostavuje se hysterie, neurosa, atd. Neurosa se poslední dobou silně rozšířila.
Příčinou toho nebyla imperialistická jatka ve světové válce, ani občanská válka, nýbrž boj proti „instinktu vlastnictví“ a „instinktu náboženskému“. Prof. Pavlov dovolil si učiniti dokonce závěr o celých národech, poukázav, že ruský národ nemá reálných brzd a je náchylný k fantastickým závěrům a vnuknutím.
Mezi posluchačstvem byli patrně čekystické živly a členové svazu komunistické mládeže. Sovětský dopisovatel píše, že bylo slyšeti protest.
Prof. Pavlov na to zvolal: „Věda má svá práva. Mluvím jménem pravdy.“ Neodpověděv na četné poznámky a repliky, opustil pak přednáškovou síň.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1924: Profesor I. P. Pavlov a jeho odvážné protesty proti SSSR“