Atentát na zastupujícího říšského protektora
10,000.000 K odměny za předmětné údaje, které povedou k dopadení pachatelů
Dne 27. května 1942 asi v 10.30 hod. byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera Heydricha. Zastupující říšský protektor přijížděl svým autem směrem z Panenských Břežan Kirchmaierovou třídou k městské čtvrti Praha— Libeň a právě chtěl zabočit do ulice v Holešovičkách. aby jel dále do města.
Tu se postavil vozu v cestu muž, jenž se pokoušel vystřelit z automatické pistole na osoby, sedící ve voze. Současně hodil druhý muž proti vozu třaskavinu, která při nárazu vybuchla.
Po atentátu prchal jeden pachatel Kirchmaierovou třídou a ulicí Na Kolínské do ulice Na zápalčí do řeznického obchodu Františka Braunera číslo domu 22. Odtud pak, když byl vypálil několik výstřelů, pokračoval v útěku ulicí Na zápalčí k ulici v Holešovičkách patrně směrem do města.
Druhý pachatel uprchl na připraveném velocipedu Kirchmaierovou třídou směrem k městské čtvrti Stará Libeň. Tento pachatel byl muž střední velikosti, štíhlý, měl na sobě tmavé až černé šaty a černý klobouk.
Druhý pachatel, ten, který uprchl Kirchmaierovou třídou a ulicí Na Kolínské, je popisován takto: Vysoký 160—162, široký v ramenou, silná postava, plný, okrouhlý, sluncem opálený obličej, široká ústa s ohrnutými rty. tmavé, dozadu sčesané vlasy, stáří asi 30 až 35 let. Tento muž měl na sobě tmavé až tmavohnědé šaty se světlými proužky a hnědé střevíce. Pokrývku hlavy při útěku neměl.
Jeden z pachatelů zanechal na místě činu světle béžový plášť z balonového hedvábí se světlými knoflíky. Každý z pachatelů měl temně hnědou aktovku, které byly nalezeny na místě činu. V jedné z těchto aktovek byla pošpiněná balonová čepice béžové barvy z velbloudí srsti, na niž je velká okrouhlá modrožlutá značka firmy obchodního domu Bílá labuť.
Pachatel, jenž uprchl pěšky, zanechal v blízkosti místa činu dámský velociped značky Moto-Velo J. Krčmař, Teplice, tovární číslo 40363. Tento dámský velociped má černé věnce kola (ráfy) s 9 mm širokými červenými pruhy, slonovinové, červeně ozdobené vidlice a rám, červená, černě lemovaná řídítka, červenohnědé, dobře zachovale pérované sedadlo, hnědou torbu na nástroje, černé chránidlo řetězu a značně poškozenou, tmavě až světle zbarvenou ochrannou síť. Na kole je poniklovaná hustilka s nožním držadlem a 25 cm dlouhou hadicí. Na tomto kole visela jedna z aktovek, nalezených na místě činu.
Pachatelé jistě čekali delší dobu, snad dokonce několik hodin na místě činu na zastupujícího říšského protektora.
S poukazem na vypsanou odměnu 10,000.000 korun, která je stanovena na údaje z řad obyvatelstva, jež povedou k dopadení pachatelů, a bude plně vyplacena, se předkládají tyto otázky:
1. Kdo může učinit údaje o pachatelích?
2. Kdo pozoroval pachatele na místě činu?
3. Komu patři ony blíže popsané věci, obzvláště pak komu chybí onen popsaný dámský velociped, plášť, čepice a aktovky?
Všem osobám se zaručuje, že jejich údaje na přání budou pokládány za přísně důvěrné.
Kromě toho je povinnosti všech majitelů domů, majitelů bytů a majitelů hotelů atd. počínajíc dnem 23. května 1942 všechny policejně dosud nepřihlášené osoby v celém Protektorátě přihlásit s poukazem na tuto vyhlášku příslušným policejním přihlašovacím úřadům.
Proviněni proti tomuto nařízení se trestá smrtí.
Sdělení přijímá tajná státní policie, hlavní úřadovna státní policie Praha (Staatspolizeileitstelle Prag) v Praze II., Bredovská ulice číslo 20. číslo telefonu 30041, jakož i každý jiný německý nebo protektorátní policejní úřad, a to ústně, písemně nebo telefonicky.
Vyšší vedoucí SS a policie u říšského protektora v Čechách a na Moravě.
Podepsán: K. H. Frank.
Výnos říšského protektora v Čechách a na Moravě o vyhlášení civilního výjimečného stavu
Ze dne 27. května 1942.
V důsledku atentátu na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera Heydricha se ustanovuje toto:
Článek I.
Na podklade § 1 nařízení říšského protektora v Čechách a na Moravě o vyhlášení civilního výjimečného stavu ze dne 27. září 1941 (VB 1 R Prot. F. 527) se s okamžitou účinností vyhlašuje civilní výjimečný stav nad celým Protektorátem Cechy a Morava.
Článek II.
Na podkladě § 2 výše uvedeného nařízení nařizuji: Kdo osoby, které měly účast na spáchání atentátu, přechovává anebo jim poskytuje pomoc, anebo, maje vědomost o jejich osobě, nebo o jejich pobytu, neučiní žádné oznámení, bude zastřelen se svou rodinou.
Článek III.
Tento výnos nabývá platnosti oznámením v rozhlase.
V Praze 27. května 1942
Říšský protektor V Čechách a na Moravě.
V zastoupení: K. H. Frank.
Poznámka: Tento výnos byl uveden ve známost ve středu 27. května v 21 hodin 32 minut rozhlasem.
Rozsudkem stanného soudu v Brně ze dne 29. května 1942 byli odsouzeni k smrti:
ČTK - Praha 29. května
1. Rys František, narozený 28. listopadu 1905, bytem v Brně, Jesuitská ulice 13,
2. Zelc Vojtěch, narozený 30. května 1887, bytem v Brně, Bednářská ulice 34,
3. Zelcová Antonie, rozená Kuchynková, narozená 28. května 1898, bytem v Brně, Bednářská ul. 31,
4. Zelc Vlastimil, narozený 19. srpna 1924 bytem v Brně, Bednářská ul. 34,
5. Peterek Jan, narozený 9. prosince 1899, bytem v Moravské Ostravě, Přivozská třída 8,
6. Peterková Žofie, rozená Kočová, narozená 2. dubna 1901, bytem v Moravské Ostravě, Přívozská tř. 8.
7. Broda Alexandra, narozená 23. dubna 1899, bytem v Brně-Jundrově, Jundrovská třída 35,
8. Rys Rudolf, narozený 17. března 1897, bytem v Moravské Ostravě, Valdštýnova tř. 55,
9. Rysová Anna, rozená Novotná, narozena 16. listopadu 1913, bytem v Moravské Ostravě, Valdštýnova tř. 22,
19. Kluch Stanislav, narozený 6. května 1891, bytem v Brně. Jesuitská ul. 13,
11. Kluchová Františka, rozená Winterová, narozená 5. prosince 1900. bytem v Brně, Jesuitská ul. 13,
12. Neca Alois, narozený 28. dubna 1893, bytem v Brně-Jundrově, Jundrovská tř. 256,
Odsouzení vědomě poskytovali úkryt policejně neohlášeným osobám. které měly účast na činech, nepřátelských Říši. Rozsudek byl dnes vykonán. Jmění odsouzených bylo zabaveno.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1942: Atentát na Heydricha: pátrání po pachatelích s odměnou 10 milionů, výjimečný stav a první popravy“