Psychologické rozdíly pohlaví.
Dr. Helena B. Thompsonová v Chicagu vydala nedávno k řešení této otázky zajimavý příspěvek ve spise »The mental traits of sex«, v němž snaží se na základě experimentu vytknouti psychologickou podobnost a odlišnost obou pohlaví.
Pokusy konány byly s 25 posluchači a 25 posluchačkami university v Chicagu ve věku od 20 do 25 let. Pokusy týkaly se otázek: jaká je nervová citlivost u muže a u ženy a bystrost v rozeznávání rozdílů (při všech smyslech): měřena byla hybnost a vytrvalost; zkoušena bystrost, vtipnost a pronikavost, pamět, asociace, změna pulsu a dechu za různých okolností, a konečně šlo o to, najiti zvláštní disposice a schopnosti obou pohlaví.
Z výsledků, jež však nijak nejsou dosud spolehlivé, neboť počet zkoušených osob jest příliš malý, stůjtež zde některé: U žen jest nižší stupeň citlivosti při vjemech hmatových, tlakových, chuťových (sladkých, slaných, kyselých a horkých), čichových i zrakových (při barvách): též tlak způsobuje jim spíše bolest než mužům.
Muži mají nižší práh čivosti pro světlo. Horní a dolní mez tónů jest u zen i mužů stejná. Tóny a barvy rozeznávají ženy lépe než muži. Při požitcích tepelných, čichových a pasivním tlakem vznikajících je nejvíce rozdílu. Muži lépe rozeznávají závaží (zdviháním), sladké, kyselé a hořké chuti, šedou barvu a stín.
Hybnost ve většině forem jest lépe vyvinuta u mužů, zejmena pokud se týče síly a rychlosti, vytrvalosti a přesnosti pohybu; za to dovedou ženy snáze nové pohyby koordinovati. Pokud se intelektuálních schopností týče, vynikají ženy rozhodně paměti a asociativní reprodukce jest v nich asi rychlejší.
Muži pravděpodobně předčí ženy ostrovtipem. Malé rozdíly - jsou-li jaké vůbec - v tom, jak ženu neb muže cit ovládá; sociální vědomí jest větší u muže, náboženské city silnější u ženy.
Ale autorka dokládá, že pokud se citové sféry týče, třeba bylo by míti na zřeteli vliv sociálního prostředí a výchovy.
témata článku:
Diskuze k článku „V čem jsou lepší ženy a v čem muži? Výzkum z roku 1906 vám to prozradí“