Smrtící světlo hvězd
Objev »hvězd smrti«, jež vyzařují světlo, jehož paprsky by zničily veškeren život na zemi — kdyby k ní ovšem mohly proniknouti - byl učiněn v těchto dnech Smithsoceánským ústavem ve Washingtonu, v němž také pracuje — ovšem v jiném oboru (v antropologii) — také náš věhlasný čsl. americký učenec Aleš Hrdlička.
Ohromná sprcha těchto paprsků, vysílaná oněmi hvězdami, pozůstává ponejvíce z ultrafialových paprsků velmi krátkého výchvěvu. Podobné radiace jsou vyzařovány i sluncem. Smrtelné paprsky jsou ale vymýceny slojí ozonu, který leží vysoko v zemské atmosféře. Snad veškeré hvězdy, jež se nám jeví v modravé barvě, patří k tomuto smrtícímu typu.
Tyto hvězdy jsou třikrát tak žhavé jako slunce, poskytují však pramálo životodárných ultrafialových horských paprsků jako slunce, jež udržuje na zemi život. Tyto nové objevy byly učiněny na největší americké observatoři Mount Wilson ve státe Kalifornia doktorem Charles Abbottem, tajemníkem Smithsoceánského ústavu a jeho asistentem Aldrichem.
Za pomoci moderních přístrojů, jimiž se dají docíliti jemná měření, oba učenci zjistili energii výchvěvu různých délek a také zjistili barvy radiace různých druhů hvězd. Typickou »hvězdou smrti« na příklad je Rigel při levém úpatí v souhvězdí Orion.
Na této hvězdárně v Kalifornii jsou montovány další nejmodernější přístroje a celková vnitřní zařízení budou skončena r. 1935. Bude zde na příklad čočka, jež zachytí asi 2,000.000-kráte tolik světla jako lidské oko.
témata článku:
Diskuze k článku „Vědci v roce 1934 objevili skutečnou „hvězdu smrti“. Co nás před ní ochrání?“