Rostlinná strava
Neustálé zdražování masa činí stravování velkých mas lidu skoro již nemožným a nutí lidstvo ku přemýšlení o náhradě za drahé maso.
Jest tedy nutno, veškeré, nám po ruce jsoucí potraviny co do jich výživnosti pečlivě zkoumati. Co se rostlinné potravy všeobecně týče, nemá táž s dostatek bílkovin a tuku, aby z ní člověk tu posilu čerpal, kterou nutně potřebuje, jest však přece dosti vzácné ceny při vyživování.
Jest hlavně bohata na cukernaté látky, které rovněž energii vyvolávají, mimo to obsahuje minerální soli a organické kyseliny, posiluje tudíž soustavu nervovou, urychluje trávení bílkovitých substancí a co hlavního, způsobuje změnu ve stravě.
Byť by tedy látky rostlinné nemohly maso nahraditi, tož přece jsou výtečnou pomůckou, kterou hlavně nyní nelze pohrdati. Dr. Siekinger v Brně pojednává v lékař, odborných listech o rostlinné stravě se stanoviska národohospodářského.
Vypočítal, že rostlinná strava s přibráním sýra, másla a mléka stojí tři- až čtyřikrát méně pro osobu než maso a zelenina. Čočka, boby a hrách, které usušené 23—25% bílkovin obsahují, stačí k úplné výživě, přidáme-li hojně dusíku obsahující mouku leguminosovou.
Dle těchže výpočtů rostlinnou stravou uspoří jedna osoba do roka nejméně 100 K. Známý hygienik prof. König udává, že rodina tříčlenná při stravě rostlinné do roka 250 K ušetří, aniž by tím výživa ohrožena byla. Také ovoce a houby hrají při výživě velkou úlohu.
témata článku:
Diskuze k článku „Vegetariánství: co jíst, abychom ušetřili peníze a pomohli svému zdraví“