Rytířská síň na zámku Kratochvíle u Netolic.
Málo jest po celých Čechách tak vzácných památek stavitelského umění slohu renaissančního jako zámek Kratochvíle u Netolic, na úpatí šumavském, od města půl hodiny vzdálený.
A málo jest — řekněme to ihned spolu — památek našich, k nimž by se byli lidé tak macešsky zachovali, nechavše je na pospas úplně ničivému duchu zhouby.
Dnes z celé nádhery a slávy Kratochvíle zbývá pouze pohled vnější — vnitřek zámku je dávno a navždy zničen, a pouze ze starobylého obrazu, uchovaného na zámku Krumlovském, vidíme, jak to vyhlíželo kdysi v takové staročeské domácnosti.
Slavný pán český, pan Vilém z Rožmberka, chtěl se nějak zavděčiti pověstnému svému geniálnímu staviteli rybníků jihočeských, Jakubu Krčínovi z Jelčan, a daroval mu r. 1569 dvůr Leptač u Netolic.
Nový majetník i tento dvůr přestavěl a tak rozkošně upravil, že pan Vilém vida jej nemohl se ubrániti, aby dvůr ten v nové podobě zpět nežádal. Krčin jej, za slušnou ovšem náhradu, pánu svému vrátil, pan z Rožmberka přestěhoval se do něho i se svou manželkou a nazval jej Kratochvílí.
témata článku:
Diskuze k článku „Zámek Kratochvíle - krásná památka, kterou jsme nechali zpustnout“