Zbytky předhistorických staveb blíže Stonehengu v Anglii
Nejpamátnějším pomníkem Evropy z dob předhistorických jsou obrovské kamenné pomníky u Stonehengu (vyslov »Stónhendž«) v hrabství Wiltshirském, severně od města Salisbury v jižní Anglii. Jsou to tak zv. monolithické pomníky (z jediného kusu kamene), zbudované z obrovských tesaných balvanů; největší díl jejich povalen byl časem, ale přes to vše to působí mohutným dojmem a celek doposud lze určití.
Vnější zdivo tvořily mohutné hranoly pískovcové, do výše strmící a jiným kamenem pokryté a tak spojené.
Druhý, vnitřní kruh tvoří menší pilíře z modré žuly a jádrem všeho jest patero trilithů v podobě podkovy, k severovýchodu otevřené, z bledého pískovce, výškou svou všecky převyšující; jest to nevelký kruh, v jehož středu ční veliký, široký a plochý kámen v podobě jakéhosi oltáře.
Majetník obrovských staveb těchto dal je nákladem svým opraviti, a tu bedlivým studiem vyšlo na jevo, že to byl velkolepý chrám slunce a zároveň obrovská hvězdárna, která sloužila dávnému národu, jenž kolem bezpochyby provozoval orbu, a ukazovala mu změny astronomické.
Kněz u oltáře oznamoval slavnostní chvíli, z jara i na podzim, kdy nastala rovnodennost, jakož i vrchol léta, 21. července; tohoto dne, jediného v roce, vnikalo slunce do chrámu zvláštním otvorem mezi dvěma největšími kameny, dosud zachovanými.
Ke dni tomuto dostavuje se do Stonehengu každoročně množství lidí, aby pozorovali zajímavé toto divadlo. Podle toho, že slunce do vnitra neproniká nyní již pravým středem, a podle rozdílu obou bodů bylo stanoveno stáří tohoto chrámu na 2800 let — chrám byl postaven tedy asi mezi lety 1500—1900 před Kristem.
témata článku:
Diskuze k článku „Co se dělo v tajemném Stonehenge začátkem minulého století“