Zbarvení skořápky vejce.
Zcela neodůvodněná jest velice rozšířená pověra mezi hospodyněmi, že lze jakost vajec podle barvy skořápky posouditi.
Všeobecně považují se vejce tmavě zbarvená za lepší vajec bílých. Lze proto omluviti počínání mnohých obchodníků vejci, když takového vzhledu vejcím uměle dodávají tím, že prostě kladou je do kávového odvaru. Není to žádné porušováni potraviny, poněvadž skořápka s obsahem nemá docela nic co činiti. Nicméně lze toho litovati, že takový klam jest rozšířen.
Jsouť arciť v jiném ohledu dva druhy vajec, které se barvou svojí rozeznávají a skutečně nemálo vnitrnou hodnotou od sebe se liší. Na štěstí ale nelze barvu tu padělati, poněvadž pochází od barvy žloutku.
Jsou, jak každý ví, vejce se žloutkem zcela bledým a žloutkem temně žlutým a sice jsou to obyčejně vejce z venkova v době volného pobíhání a pastvy, kdežto vejce s bledým žloutkem snesena jsou za velmi nepříznivých poměrů.
Mohli bychom skutečně mluviti o jakési bledničce vajec, neboť látka, která onu žlutou barvu dodává jest železo a tudíž tatáž látka, která dodává barvu krvi ; jsouť ostatně sloučeniny železité ve žloutku obsazené velmi podobné sloučeninám v krvi obsaženým.
Odtud pochodí také snadná stravitelnost vajec a jejich příznivý účinek na chudokrevnost. Zdá se, že roste obsah železa žloutku s temností jeho barvy a jistě nejvíce železa mají vejce slepic ve zdravých poměrech chovaných.
Čím zdravěji slepice žijí a čím více krmení, jmenovitě všelijaké zeleniny dostanou, tím bohatší železem a tím barevnější jest žloutek vajec.
Co se týče výživností nemají býti tudíž vejce posuzována dle barvy žloutku. Kdo vejce požívá za účelem léčení chudokrevnosti má vybírati vejce s temně zbarveným žloutkem a taková také se poznají, poněvadž žloutek prosvítá a jinak bílou skořápku ztemňuje.
témata článku:
Diskuze k článku „Tmavá vajíčka versus bílá vajíčka a jak někteří prodejci barvu vajec falšují“