Co vařit v novém roce? Zkuste sladké i slané recepty našich prababiček

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Chcete v novém roce ochutnat něco zajímavého a téměř zapomenutého? Zkuste si vybrat některý z řady zajímavých historických receptů z roku 1929.
Následující text pochází z roku 1929

Bramborové omelety se zelím.

Z následujícího upravíme na vále těsto: půl kg vařených, loupaných, prolinovaných brambor, 10 dkg mouky, 1 vejce, sůl. Těsto necháme asi půl hodiny na vále přikryté odpočívat.

Vyválíme z něho pak tenké plásty, které rychle pak opečeme po obou stranách na dobře omyté plotně. Ještě horké potíráme sádlem a rozestřeme po nich zelí a tenkou vrstvou můžeme posypati i vařeným uzeným, jemně sekaným masem. Sbalíme a teplé podáme.

Mozečkové povézky do polévky.

Tyto povézky hodí se pro slavnostnější polévku. Na jemné cibulce se udusí mozeček s jedním vejcem; rohlík se nakrájí přespříč na tenké, kulaté plátky, jež se potřou mozečkem, spojí á v rozpáleném omastku upekou. Ještě teplé se podávají na mističce s polévkou.

Levný čokoládový dort.

5 dkg másla utřeme, přidáme 1 vejce, 15 dkg cukru, 5 dkg čokolády, vše se dobře umíchá, pak se po částečkách přidá 12 dkg mouky, smísené s pečícím práškem Destar, vlijeme pak do vymazané a moukou vysypané formy a pečeme. Upečený rozkrojíme, když vychladl, pomažeme čokoládovým máslem, pák opět spojíme a polijeme čokoládovou polevou.

Máslo: Utřeme 10 dkg čajového másla s jednou tabulkou čokolády, na troubě rozměklé. Mezitím dáme na plotnu několik lžic smetany s jedním žloutkem a dvěma lžičkami bramborové moučky a šleháme tak dlouho, až zhoustne. Pak zchladlé vmícháme do másla.

Čokoládová poleva: 12 dkg cukru svaříme s osminou litru vody na husto. Mezitím necháme na okraji trouby změknout 8 dkg čokolády, přidáme k ní pak půl dkg másla, načež přiléváme vařící svařený cukr. Mícháme, až zahoustne a leskne se.

Zadělávaná játra.

Telecí játra odblanujeme, opepříme, osolíme, vložíme na rozpěněnou slaninu a Cibulku, drobně pokrájenou. Dusí se asi tři čtvrti hodiny. Pak omáčku zahustíme kyselou smetanou s trochou mouky a přidáme utřenou sardeli. Necháme přejít varem a podáme.

Kompot z rajských jablíček zelených.

Zelená rajská jablíčka, na kolečka rozkrájená, dají se do stejného dílu octa a vody a nechají se do druhého dne ležet. Druhý den se roztok slije, jablíčka se nechají okapat. Připraví se 30procentní roztok cukru (na dva díly vody 1 díl cukru), přidá se trochu citronové kůry, na nudličky pokrájené; do roztoku, svařeného na první stupeň, vložíme jablíčka, jež necháme trochu povařit. Zchladlé plní se do lahví a v páře asi 15 minut vaří.

Marmeláda z rajských jablíček červených nebo zelených.

Jablíčka se čistě omyjí, roztrhají a vloží do nádoby; přidá se několik pepřů, nového koření, hřebíčků, skořice, dymiánu, citronové kůry, bobkov. listů a nechá úplné rozvařit, procedí se přes husté síto a dá znovu povařit, přidá krystalový cukr a za stálého míchání vaří. Dle hustoty se cukr přidává a vaří tak dlouho, až kapka na pergamenovém papíře se nehne. Sklenice se horkou vodou vypláchnou, horká marmeláda se pozvolna lije a nechá přes noc organtinem přikrytá stát.

Druhý den se nasype na 2 prsty krystalový cukr a zalije rumem. Zaváže a uschová v chladnu. Vydrží kolik roků a může se použít nejen na omáčky, ale i do moučníků. Barva marmelády musí být hnědočervená a tak hustá, že překlopíte-li hrnec nebo sklenici, se ani nepohne. Měla jsem 10 let takto upravenou marmeládu a neztratila ani na chuti, ani barvě, naopak, byla velmi jemná k nerozeznání od rybízové.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. ledna 2019


Diskuze k článku „Co vařit v novém roce? Zkuste sladké i slané recepty našich prababiček“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.