Jídelní lístek
Pondělí.
Oběd: Polévka chlebová s kmínem, žemlovka. — Večeře: Telecí paprika s noky, dopoledne upravená.
Úterý.
Oběd: Polévka zeleninová s rýží, roštěnky s bramborovou kaší. — Večeře: Osmažená bramborová kaše s volskými oky a párkem.
Středa.
Oběd: Polévka bramborová, špenát s bramborem, palačinky s jablkovými povidly. — Večeře: Brambory na loupačku s husím sádlem.
Čtvrtek.
Oběd: Polévka z vemínka s nudlemi, skopové maso s majoránkou. brambory. - Večeře: Smažené vemínko s osmaženými brambory od poledne.
Pátek.
Oběd; Polévka hrachová, jablkový závin. Večeře: Vajíčka na hniličku s hořčicí, topinky s husím sádlem.
Sobota.
Oběd: Polévka jaternicová, jaternice se zelím a bramborem. — Večeře: Chléb s máslem, brynza, čaj.
Neděle.
Oběd: Polévka květáková, kachna se zelím a knedlíkem, kávový puding. — Večeře: Studená kachna s jablkovým křenem, žitný chléb.
Kávový puding.
Utřeme 6 dkg másla, přidáme 4 žloutky. 10 dkg cukru a třeme nejméně čtvrt hodiny. 5 dkg strouhané žemle zvlhčíme černou kávou, jemné smícháme se sněhem ze čtyř bílků a naposledy přidáme 6 dkg strouhaných neloupaných mandlí. Těsto se vaří ¾ hod. K pudingu podáváme kávový krém v omáčníku.
Krém: Ze 2 bílků ušleháme tuhý sníh, mezi tím vaříme 10 dkg cukru se třemi lžícemi vody na husto. Vařící pak lijeme po kapkách do sněhu, přidáme několik lžiček černé kávy. Jemně promícháme a podáme.
Skopové maso s majoránkou.
Skopové maso v celku dáme do horké vody, přidáme kořenovou zeleninu a sůl a vaříme do měkka. Pak vyjmeme, silnou polévku procedíme, zahustíme světlou máslovou jíškou, přidáme majorán a necháme vařit. Maso, úhledně nakrájené na díly pak do omáčky vložíme, necháme přejít var a podáme ihned na horké míse na stůl.
Červená řepa.
Řepa, nejlepší kulatá a hodně ploská, se omyje důkladně, vloží do teplé vody a skorem do měkka uvaří. Pak se dá na chvilku do studené vody, načež se oloupe a ozdobným zeleninovým nožem pokrájí na ozdobné plátky. Mezitím svaříme ocet s trochou sole a cukru a špetkou anýzu nebo feniklu, podle chuti.
Pokrájená řepa srovná se do sklenic, zalije se vychladlým roztokem. Pak se uloží do studena. Teprve po týdnu nebo po čtrnácti dnech je lepší, proleželá. Šťávou z řepy pak také v kuchyni barvíme. Buď máslo na zdobení mis, nebo aspik na červeno a pod.
témata článku:
Diskuze k článku „Historický jídelníček na celý týden a k tomu recepty na domácí kávový pudink, červenou řepu a skopové“