Punčoviny
Punčovina na způsob chaudeau.
Do přiměřeně velké nádoby dáme 1 l dobrého bílého vína 1/8 l jamaiského rumu, z jednoho citronu šťávu, z půl citronu na cukru otřenou kůru, 14 dkg cukru, 4 celá vejce.
Vše se dobře rozkloktá a nechá na ohni za stálého micháni zhoustnouti ; vařit se to však nesmí. Hotová punčovina podává se ve sklenicích k tomu určených.
Punč obyčejný.
Jedno kg cukru se učistí a svaří na čtvrtý stupeň (do hustoty syrobu). Na to se naň zvolna nalije půl l zvařené vody a přidá se do toho za 4 h. kyseliny citronové a na cukru otřená kůra z dvou pomerančů a z půldruhého citronu.
Pak se to nechá opět přijít do varu; na to odtáhne na kraj plotny a zvolna a opatrně, aby to nevykypělo, vlije se do toho půl l jemného líhu, tudíž se to nesmí již vařiti. Líh musí býti dříve dobře prohřátý. Hotová punčovina procedí le skrz flanelový nebo hustý plátěný pytlík, nalije do láhví a dobře zazátkováná k další potřebě uschová.
Punč vanilkový.
Tři čtvrti l vody s jedním kg cukru a půl proutkem vanilky se nechá zvolna asi čtvrt hodiny vařiti. Na to se pak nalije 1 l červeného vína a nechá se to opět povařiti, při čemž tvořící se pěna musí se sebrati.
Pak se přidá k tomu skrz husté plátno procezená šťáva ze dvou pomerančů a půl l jemného rumu. Nyní se to procedí da láhví a nechá několik dní státi ; čím déle, tím lépe, neboť pak jest punčovina lepší, než když se jí hned užije.
témata článku:
Diskuze k článku „Recepty na přípravu skvělého vánočního punče podle našich prababiček“