Lokomotiva, poháněná stlačeným vzduchem

rubrika: historické články / železnice, původně vyšlo: Epocha 1902, autor -a.
Vlaky ze začátku minulého století nebyly jen parní a elektrické. Jeden z alternativních pohonů byl například stlačený vzduch. Lokomotivy tohoto typu vám popíše článek z roku 1902.
Následující text pochází z roku 1902

Lokomotiva hnaná stlačeným vzduchem

Obraz náš představuje zvláštní typ lokomotivy pro úzkokolejnou dráhu (rozchodu kolejnic 900 mm), jejíž stroj není hnán parou vyvíjející se v lokomotivním kotlu, jak jsme zvykli, nýbrž která sestává ze dvou nádrží kotlovitého tvaru na vzduch stlačený na napjetí 35 atmosfér a příslušného motoru, stroje to zcela obdobného stroji parnímu, jehož pohyb však je na místě tlakem páry způsobován tlakem vzdušným.

Zvláštní tento stroj, jejž postavila počátkem letošního roku světová Baldwinova továrna na lokomotivy ve Filadelfii (Spoj. St. Sev.-Am.) pro Jeffersonské doly na uhlí, nepotřebuje pak ovšem pro svoji obsluhu než strojvůdce. Zmíněné kotly na vzduch mají 630 mm v průměru, 4000 mm délky a stěny o tlouštce 12 mm, takže pojmou 2,5 m3 vzduchu o napjetí 35 atm; zkoušeny byly vodním tlakem na 40 atm. Vzduchový motor je dvojčitý stroj o dvou válcích průměru 200 mm a zdvihu 300 mm; nápravy jsou dvě, spřažené, vzdálené od sebe 1650 mm, s koly průměru 610 mm. Váha této úzkokolejné lokomotivy mimo službu obnáší 8000 kg.

Užívání stlačeného (komprimovaného) vzduchu na hnaní příslušných motorů na místo páry nebo spalitelných plynů není ostatně žádnou novinkou. V různých městech Francie a Sev. Ameriky užívá se ho na př. na pohon tramwayí a omnibusů, jichž vzduchové reservoiry se plní na koncových stanicích trati pomocí kompressorů, a Paříž a jiná světová města mají již po dvě desetiletí tlakovzdušné centraly, z nichž se komprimovaný vzduch rozvádí po městě potrubím podobně jako svítiplyn a slouží na pohon motorů hlavně v maloprůmyslu.

Přes to však, že theoreticky byl by stlačený vzduch výtečným prostředkem motorickým — je zadarmo, bez nebezpečí ohně, výfuk od strojů možno vésti kamkoli, určiti jej i současně na ventilaci, chlazení atd. —, mají však tlakovzdušné motory při praktickém užití jednu velice nepříjemnou vadu, totiž tu, že nejen nutno nassávaný vzduch zbaviti veškerých stop vodní páry, jež by jinak ve stroji zamrzala a jej ucpala, nýbrž že motor při expansi vzduchu ve svém válci působí jako chladicí stroj, takže se vlhkost okolního vzduchu na jeho zevnějšku usazuje, zamrzá, stroj se pokrývá hustou jinovatkou, jež brání i pohybu některých jeho částí atd.

Pro zamezení toho nutno pak zas užiti ohně a tepla na předehřívání, což značí opět zdražení a zkomplikování celého zařízení, čímž původní výhody vzduchového pohonu jsou vyváženy.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1902, autor -a.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. července 2017


Diskuze k článku „Lokomotiva, poháněná stlačeným vzduchem“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.