Historický jídelníček na celý týden plus recepty na čočkovec a další jídla z doby našich prababiček

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Nevíte co celý týden vařit? Zkuste se se inspirovat jídelníčkem z roku 1929 a připravit si čočkovec, mléčnou dobrotu pro děti, sýrové chlebíčky, ledvinkové omelety nebo třeba skopové po bulharsku.
Následující text pochází z roku 1929

Jídelní lístek

Pondělí.
Oběd: Polévka hrachová, meruňkové knedlíky (ze sušených meruněk, přes noc namočených). — Večeře: Nářez, chléb s máslem.

Úterý.
Oběd: Polévka chlebová, klobásy s bramborem a se zelím. — Večeře: Vařený květák s houskou, nebo česneková polévka s chlebem a husím sádlem.

Středa.
Oběd: Polévka zeleninová s kapáním, sekaný zaječí předek s bramborem, kompot. — Večeře: Z dopoledne uvařených brambor placičky, pečené na plotně, se sádlem a škvarečky.

Čtvrtek.
Oběd: Polévka kroupová, skopový pilaf s rýží, svítek v mléce. — Večeře: Studený sekaný zaječí předek od předešlého dne, k němu chléb a okurka.

Pátek.
Oběd: Polévka bramborová, smažený kapr s bramborem, k němu citron. — Večeře: čaj, chléb s máslem a medem.

Sobota.
Oběd: Polévka rybí (z kapra od včerejška), houskové knedlíky, vepřová krkovička na kmíne. — Večeře: Opékané knedlíky s vejcem.

Neděle.
Oběd: Polévka z kostí s bramborovými kostečkami, dušené hovězí maso obložené zeleninou (kapusta, mrkev, špenát, brukev, v sobotu upravené) s pommes frites, tvarohový dort. — Večeře: ohřátá od oběda.


Smetanová omeleta

Smetanová omeleta pořídí se z koflíku sladké nebo kyselé smetany, která se rozkloktá se šesti žloutky a 10 dg mouky, vmíchá se potom sníh ze šesti bílků a omeleta upečená podá se s některou zavařeninou.

Teplé sýrové chlebíčky.

Vypracujete těsto ze 40 gramů strouhaného ementálského sýra (jiný tvrdý sýr též), 70 g mouky a 40 g másla s jedním žloutkem a trochou soli; nechte těsto ve studenu odpočinouti a po půl (hodině vyválejte ztlouští půl centimetru. Vykrajujte z něho pak koláčky, upečte zlatožlutě a teplé podávejte.

Čajové zákusky masité.

Jemně usekané maso telecí neb z kuřete (zbytky) se na másle udusí. Do světlé jíšky vmícháme 1½ utřené sardele, půl okurky naložené, lžíci kaparů, trochu petržele, na tvrdo uvařený žloutek a bílek, 4 dkg šunky nebo uzeného jazyku a trochu telecích nebo husích jater (vše jen hrubě sekané) a sekaninu z masa telecího nebo z kuřete. Dobře to promícháme. Žemle, po straně zkrojené, se vydlabou a smíšeninou naplní, skrojek se priklopí a zabalí do pergamenového papíru a dá se k ledu nebo do studena na 24 hodiny (výtečné).

Mléčný živný pokrm pro děti.

Žloutky zpění se třením s cukrem, zakloktají do vařícího mléka, odstaví a vmíchá se ještě tuhý sníh; podává se s houskou nebo buchtou.

Ledvinková omeleta.

Cistě uchystané ledvinky telecí se jemně usekají nebo ve strojku umelou a kašovina se povaří v rozpáleném másle s několika koláčky cibule, trochou soli a pepře. Odstaví se a trochou jíšky zahustí a Maggiho kořením okoření. Zatím připravte jednoduchý vaječník, •který se posype jemně sekanou petrželí a navrch rozložíte hustou omáčku ledvinkovou a omeletu sbalíte..

Čočkovec.

Uvařte na měkko 3/10 litru dobré čočky, odceďte ji a protřete, aby se slupky odstranily. Utřete pak 14 dg cukru s 8 žloutky a trochu jemně usekané citronové kůry, vmíchejte do toho 20 dg čočkové kašoviny a na konec sníh z 8 bílků. Vařte to v páře a podejte s vinnou pěnou neb čokoládovým polevem.

Skopové po bulharsku.

Naklepe se maso nakrájené na kousky (asi 1 kg), od loje očistí, osolí a opepří, trochou zázvoru okoření a moukou posype; nechá se odležet. Zatím nakrájejí se 2—3 cibule, půl hlávky zelí, půl brukve, trochu květáku, hub a několik rajských jablíček, kousek celeru a žluté řípy; vše na jemné nudličky. Cibule vloží se do másla, jemně zpění, přidá se trochu papriky a rozdrobený bobkový list a kousek utřeného česneku. Nyní se do toho vloží maso a když pustí šťávu, přidá se uchystaná zelenina a dusí do měkka. Asi čtvrt hodiny před donesením na stůl přidají se brambory na kostky krájené. Krmě se chválí jako neobyčejně chutná a silná.

Králičí maso

Králičí maso lze učiniti velice chutným, očistíme-li je náležitě a obložíme pak klestím jedlovým a jalovcem a svázané pověsíme přes noc na chladné, vzdušné místo. Následujícího dne maso dáme do vinného octa s cibulí, solí a pepřem, bobkovým listem a několika hřebíčky. Chceme-li je pak péci, rozpustíme v pekáči kus másla, přidáme několik kousků neuzené slaniny, maso do toho vložíme a pečeme, navlažujíce jej maridou.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. ledna 2019


Diskuze k článku „Historický jídelníček na celý týden plus recepty na čočkovec a další jídla z doby našich prababiček“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.