Účinky červeného světla.
Zajímavé pokusy s červeným světlem dělal proslulý astronom Camille Flammarion na hvězdárně v Invisy u Paříže.
Při nich se ukázalo, že malé stromečky různých druhů účinkem červených paprsků nesmírně se změnily nejen co do vzrůstu, ale co do struktury dřeva a listů. Některé z nich dosáhly patnáctkráte větší velikosti a mohutnosti než stromky téhož druhu, pěstované pod bílými paprsky slunce.
Podobně velké změny způsobily červené paprsky na salátu, kosatci, begoniích, cukrovce, fialkách a karafiátech. Košťál salátu vyrostl jako třtina a listy byly tvrdé a nejedlé. Velký vliv mají červené paprsky i na mnohé živočichy.
V Lumierově továrně na fotografické plotny v Lyonu byla všecka okna zasklena červeným sklem. Následkem toho stali se dělníci a dělnice tak nervosními, že si mnozí počínali jako šílení.
Když později byla červená skla nahrazena fialovými, uklidnili se po krátkém čase všichni dělníci. Bylo i pozorováno, že červené světlo rozčilovalo více muže než ženy.
To vidíme i u krocanů a u býků při býčích zápasech, kdež pikadorové a matador užívají velkých červených šátků k drážděni býka. Žáby červené látky přilákají, kdežto bource rozčilují a dráždí.
Pro námořníky má červené světlo tu dobrou vlastnost, že je ho viděti v mlze mnohem dále, než bílé.
témata článku:
Diskuze k článku „Co dokáže s člověkem udělat působení červeného světla“