Moravské klobásy.
Čechy mají svoje vdolky a Morava světoznámé klobásy. Kdo těch jednou okusí, touží po nich do smrti.
Je potřebí následujících věcí: Vepřové maso, marian. plevy, pepř, česnek, sůl, kmín, vepřová střívka a polévka. Při zabíjení dávají se masité odpadky na bok. Až vše je hotovo, přikročí se k dělání klobás.
Maso se pokrájí podle chuti bud jemně nebo na hrubší kousky, pak se osolí, opepří, dá se špetka mariánkových plev a strouček česneku, jež rozetře se se solí. Pak přileje se vepřové polévky tolik, aby maso bylo k nadíváni způsobilé.
Takto připravené maso nadívá se do čistých střívek libovolné délky a po zašpejlování hází se klobásy do studené vody. Po chvíli se vyndají a pověsí do otevřeného komína, kde topí se dřevem. Za pět, šest dní, dle toho, jak mnoho se topí, jsou klobásy zauzeny a chutnají s moravským kyselým zelím a špekovými knedlíky výborně.
Čím lepší volíme maso, tím lepší jsou klobásy. Též je dobře maso pokrájené trochu osolit a nechat několik dní uležet ve chladné místnosti a další přípravu vykonat až před plněním do střev. Polévka, jíž se do masa k úpravě t. zv. „brátu“ užívá, je nejlepší z hovězích kostí.
Zauzené jsou klobásy tehdy, až se suše ohmatávají. Délka jejich je libovolná, třeba dvoumetrová, ale nejčastěji upravují se ve formě párečků o 20 cm délky jedné polovice.
témata článku:
Diskuze k článku „Historický recept na skvělé moravské klobásy od našich prababiček“