Oranžový dům a mešita v Kordově, ve Španělsku.
Mešita v Kordově jest jednou z nejkrásnějších památek Maurů, kterou Španělsko může se vykázati. Již vchod jest krásný; vede maurskou branou, nejdříve do hezkého, starého dvora, kde stojí cedry, cypřiše, třistaleté oranžovníky a palmy neznámého stáří.
Rozkošná vůně, jako ze sklenníku, hrne se na vstupujícího. Uprostřed jest stará studna, kde ptáci pijou, ženy naplňují své džbány a ukládají »děti slunce« do stínu; zdá se, jako by nevěděly ničeho o starostech života, jako by stačila jim úplně šťáva oranží a měkké tóny kytary!
Z mešity stal se křesťanský chrám, nic však nemůže jí vzíti zvláštního od stavitelů pocházejícího rázu a sice rázu mramorového lesa. Přes tisíc sloupů z mramoru, jaspisu, porfyru a alabastru zde stojí a tvoří celé bludiště světlých chodeb, do nichž jemnými tony dere se světlo i stíny.
Stavba, jako jest tato, připomíná význam Kordovy za doby Abdurrahmana Velikého. Tehdáž — asi před tisíci lety — obklopovaly městské zdi 600 mešit, 50 nemocnic, 900 veřejných lázní, 600 hostinců, 800 škol a knihovnu se 600.000 rukopisy; sta studentů navštěvovalo zde denně maurské školy, v nichž vyučovalo se hudbě, lékařství, filosofii a mathematice jako na málokterém místě světa.
témata článku:
Diskuze k článku „Mešita ve španělské Córdobě“