Příprava medového octa.
Z čistého medu připravovati medový ocet by se nevyplácelo, neboť by přišel mnohem dráže než kupovaný obyčejný ocet.
K výrobě medového octa můžeme užiti medové vody, která se tak dlouho vaří a z níž pěnu stále sbíráme, až je úplně čistá. Též může se dříve profiltrovati skrze plstěný sáček nebo filtrovací papír a pak teprve vařiti. Čím sladší je tato voda tím silnější je pak ocet. Proto chceme-li míti silnější ocet, musíme přidati medu.
Tvoření octa děje se působením tepla, kyslíku ze vzduchu a kvasidla. Čím je vyšší temperatura vzduchu a čím silnější kvasidlo, tím tvoření octa je rychlejší. Ježto však jde nám spíše o lacinou výrobu octa, postavíme čistou medovou vodu ve velikém hrnci nebo sudě poblíže kamen, přikryjeme řídkou látkou, aby vzduch měl přístup, přidáme trochu kvasidla a necháme 8—14 dní klidně státi až to řádně vykvasí, při čemž musíme pěnu pilně sbírati.
Po vykvašení nechá se vše ještě as 3 týdny státi, až se utvoří na povrchu bílý povlak, který se pak sejme, ocet se profiltruje. Kvasidlo můžeme si připraviti sami. Trochu bílého pepře, pražená kůrka chleba nebo pražený ječmen se utluče nebo umele na prášek, trochou vinného octa zadělá v těsto, kteréž se usuší.
Chceme-li, aby ocet byl trvanlivější, nalijme do něho po sebrání pěny 4 — 5% líhu. Aby měl ocet příchuť vinného octa, přidejme do něho po sebrání pěny plnou hrstku lisovaných hrozinek i se stopkami a kávovou lžičku utlučeného vinného kamene.
Též můžeme přidati na 1 litr octa několik kapek oleje estragonového, čímž ocet nabude příjemné vůně. Necháváme-li ocet kvasiti v obyčejném sudě, musíme otvor pro zátku nechati otevřený, a teplé vody přilévati, aby sud byl stále plný.
Dobrý medový ocet jest lepší než vinný ocet a má míti světle žlutou barvu. Nejlépe chovati jej v lahvích dobře zazátkovaných a zapečetěných. Je-li hodně kyselý a čistě připravený vydrží po léta.
témata článku:
Diskuze k článku „Recept na domácí medový ocet z doby našich prababiček“