Ovocné víno: recept na výrobu kvašeného ovocného moštu z roku 1911

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Česká hospodyně 1911, autor neuveden.
Jaký je rozdíl mezi výrobou klasického a ovocného vína? To vám spolu s podrobným návodem na přípravu kvašeného ovocného moštu prozradí historický recept z roku 1911.
Následující text pochází z roku 1911

Ovocné víno. (Mošt.)

Podstatný rozdíl mezi ovocným moštem a vínem z révy jest ten, že první tíže se kvasí a méně cukru obsahuje než druhý.

Kdežto v moštu vinném za přiměřeného tepla v málo nedělích 12—16 proc. cukru se zkvasí, potřebuje ovocný mošt se 6—8 proc. cukru ku zkvašení často mnoho měsíců a není někdy ani v nejbližším létě vykvašen.

Při moštu ovocném možno mluviti o moštu ku domácí potřebě a ku prodeji. Poněvadž mošt ovocný dlouho kvasí, podrží dlouhý čas svou kyselinu uhličitou a zůstává občerstvující.

Na druhé straně však hrozí moštu nebezpečí, že cukr na místo v líh promění se v sliz, dokud není ukončeno kvašení, a nápoj ten pak houstne.

Zkažení se moštu ovocného může zaviniti, užije-li se ku výrobě jeho částečně shnilé ovoce a za druhé nesprávné nakládání se semletým ovocem. Jestliže se ovoce rychle nelisuje, mají se ponechati výtlačky v tekutině, ježto jinak povstává kyselina octová a sliz, a my obdržíme špatný nápoj, který se ani dobře neučistí, ani dlouho udržeti nedá.

Zředěním šťávy vodou obdržíme nápoj, který se nedá ani do léta udržeti. Při velkých hospodářstvích měla by jedna část moštu upravena býti pro prvních 5 měsíců a druhá pro dobu pozdější. Ku prvnějšímu může se užiti vody bez cukru, ku výrobě druhého by se mělo ku hektolitru vody přidati 20 liber cukru a mošt by měl býti hned po hlavním kvašení slit.

Když se mošt s kvasnic nesleje, mohou se tyto rozkládati a víno zkaziti. Nejlépe jest, když se mošt bezprostředně po kvašení sleje, počne se pak tvořiti sama sebou, anebo po přidání 1 kg. cukru na 1 hl. opětně kyselina uhličitá, která mošt činí občerstvujícím a k udržení vhodným.

Ovocné víno na prodej má býti zcela čisté, důkladně vykvasené, musí obsahovati dostatečné množství lihu, i doporučuje se k takovému moštu na 1 hl. přidati 20 gr. salmiaku a u odrůd, které snadno sesliznatí, ještě 20 gr. taninu zápachu prostého, aby kvašení rychle se dálo a aby mošt žádného slizu neobsahoval.

K uchování moštu jest dobře míti příhodné lednice, do nichž by ovocné víno po hlavním kvašení bylo umístěno.

Ta ovocná vína, která zhnědnou nebo zčernají, možno opatřili lepším vzhledem přidáním 1 l. čerstvého mléka na 1 hl., či to ovocné víno, které obsahuje sliz či při tom jest barvy hnědé, vyčistíme přidáním 300 gr. španělské hlinky.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1911, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. září 2019


Diskuze k článku „Ovocné víno: recept na výrobu kvašeného ovocného moštu z roku 1911“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.