Vyrobte si domácí uzeniny (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Omrzely vás uzeniny kupované v obchodních řetězcích? Nechcete je kupovat ani u řezníka? Co naplat, vlastně vyrobené potraviny jsou stejně nejlepší, protože přesně víte, co v nich je a jak byly připraveny.

Připravte se na poctivé domácí uzení

Kvalita dnešních uzenin je pochybná. Některé uzené výrobky obsahují menší množství masa, než by měly.

V jistých případech to ovšem není na škodu. Například párky potřebují pojivový materiál, ovšem poté záleží na složení ostatních ingrediencí ve střívku. Někdy jsou v něm zbytečné přísady, jako je koření či tuky, které produkt nemusí obsahovat. Mnoho těchto pokrmů si však můžete vyrobit sami doma.

Nejlepší samozřejmě je, pokud máte surovinu od začátku, čili tím myslíme, že si sami vykrmujete prase, a tím ovlivníte i složení masa (zda je tučné, či nikoli, jak je prase staré při porážce atd.). Výchozí surovinou může být i syrové maso od řezníka. V tomto stavu snadněji odhadnete kvalitu, doudit si jej můžete sami. Jste tedy připraveni? Pak nezbývá nic jiného, než se vydat na nákup příslušenství, jakým jsou udírny.

Jaké parametry by měly mít udírny?

Nemyslete si, že budete potřebovat velké halové stroje. Existují udírny pro domácí použití, přesto však pojmou i přes 20 kilogramů masa.

V udírnách můžete připravit nejen jeden druh uzeného masa. Skvěle se hodí na uzení i ryb, sýrů či zeleniny.

Mezi osvědčené značky udíren patří Bradley či Borniak. Jedná se o šikovné udírny na moderní technologické úrovni. Uzení s nimi je jednoduché, snadno se ovládají a nabízí spoustu programů pro snadné a poctivé uzení.

Práci s nimi zvládne každý. Muži, ženy, milovníci technických hračiček i ti, kteří si technikou moc nerozumí. Lze říci, že práci s těmito udírnami zvládne i dítě, ovšem v takovém případě je třeba dozor dospělého.

Udírny jsou vyrobené tak, aby se daly komfortně ovládat, můžete mít manuální či digitální typy. Maso, sýry či zelenina se zde skvěle vyudí a je jedno, jestli jde o velké kovové rošty, či tyto potraviny zavěsíte na šikovné háčky. Záleží na vás, jakou formu uzení preferujete.

Zamilujte si uzení postaru – dřevěné udírny

Jistou atmosféru v sobě nese způsob uzení, který používali naši rodiče či prarodiče. Nemusíte se jej vzdát ani dnes. Stačí mít dřevěnou udírnu. Krásně pomalu a studeným kouřem vyuzené maso chutná skvěle, navíc celý proces provoní váš dvůr. Uzení pomáhá těžké železné boční topeniště, které skvěle reguluje teplotu a tím i koriguje množství kouře. Vám stačí jen, abyste přikládali dřívka. Nejde sice o tak komfortní uzení jako s automatickými udírnami, ona atmosféra má ovšem něco do sebe.

Nesmírnou vůni dodává celému procesu použité palivo – dřevo ze švestky, buku či olše, dále pak lze využít peletky nebo dřevěné štěpky. Celá udící komora navíc skvěle zapadne do přírodního exteriéru vaší zahrady. Masivní dřevo je vkusné, spojovací materiály komory udírny jsou pozinkované obdobně jako střecha a komín.

Přístroj se skvěle ovládá, na regulaci kouře, což je nejpodstatnější, si výrobci těchto produktů zakládají. Teplotu tak můžete korigovat nejen na topeništi, ale také i v přívodním kouřovodu nebo na výstupním komínu. Maso pomalu uzené bude tak skvěle chutné, připálené kousky či zadehtované kusy zde po celém procesu rozhodně nenajdete.

Co potřebujete na domácí uzení?

Kromě elektrických udíren je třeba pořídit si i další doplňky. Jedná se o zmíněné palivo.

Do moderních udíren si můžete zakoupit udící štěpky. Jedná se o rozmělněné dřevo. Tyto miniaturní kousíčky ovlivňují vůni uzeného masa, protože kouř jím prostupuje delší dobu. Záleží tedy na každém, jaký typ udících štěpek mu bude nejvíce vyhovovat, musí si to vyzkoušet každý sám.

Pak tu jsou brikety, na trhu naleznete asi na tři desítky udících briket. Ty rovněž ovlivňují vůni uzení. Oblíbené jsou ovocné jako třešňové či jabloňové dřevo, nezklame ani klasika v podobě dubu či olše. Kdo si chce užít něco extra, může zkusit brikety s příchutí zázvoru, akcentem švestky, výjimečnou atmosféru mají poctivé myslivecké udící brikety.

Udírny – jaké potřebujete příslušenství?

K udírnám je zapotřebí si pořídit i příslušné doplňky. Určitě se neztratí ochranný vak na udírny, do něhož schováte udírnu v zimě i v době, kdy se nepoužívá, čímž prodloužíte životnost výrobku. Pro komfortnější manipulaci je dobré si zakoupit pojízdný stůl, díky němuž bude udírna dokonale mobilní.

Nabízí se i doplnění příslušenství do udíren, neztratí se vám náhradní rošty či háky. Velmi oblíbeným doplňkem je digitální teploměr. S jeho pomocí můžete snadno ovlivnit intenzitu teploty tak, jak sami potřebujete. Nabízí se i generátory či ochlazovače kouře. Generátor vytváří kouř, jenž udí maso, s ochlazovačem regulujete jeho intenzitu podle toho, jestli chcete maso rychle vyudit, nebo si celý proces užít a následně si maso i více vychutnat. Neztratí se teploměry na měření teploty masa a ventilátory pro vysoušení masa. Ty se využívají například, když je maso ve slaném nálevu a je třeba regulovat sílu koření.

Domácí uzení je výhodné

Domácí udírny pořídíte už od 10 000 korun, dřevěné kousky od 20 000 korun. Ostatní doplňky, jako je především palivo, stojí pár stovek. Zvažte, pokud máte prostor na vlastní uzení, že si pořídíte domácí udírnu. Zejména v dnešní době je to příhodné, protože kvalita masných výrobků je mnohdy šizená a vy sami nevíte, co v daném produktu je.

A i když máte dostatečné informace o složení, nemůžete jej ovlivnit dle vašich chutí. Opravdu vynikající uzené potraviny jsou zase natolik drahé, že si je nemůžete dovolit častěji kupovat. Přitom jednorázový nákup přístroje, který vám vydrží mnoho let, je skvělou investicí. Nejen, že vám výroba vlastních uzenin ušetří peníze, ale ještě si budete moci sami regulovat jejich chuť a složení.



Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
22. září 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.