Jak poznáme je li trouba přiměřeně vytopená ku přípravě různých pečiv a cukrovinek?
Zkušená hospodyňka pozná to dle toho jak působí teplo na její ruku, kterou do trouby strčí. Nezkušená pomáhá si papírem.
Do trouby dá se kousek bílého papíru jest-li se papír za okamžik zkroutí a málo se žloutne, jest trouba vytopena na I. stupeň a hodí se ku pečení lehkého a drobného pečiva.
Zbarví-li se papír v témže čase do žlutohněda, jest vytopena na II. stupeň a hodí se ku pečení nákypů, větších cukrovinek a třených buchet.
Zhnědne-li papír úplně, jest trouba vytopena na III. stupeň a tu se hodí na pečení buchet, vánoček, některých dortů, máslového pečiva atd.
Zčerná-li papír v tom okamžiku jak jsme ho tam dali, je to důkazem, že je trouba příliš vytopena a proto nechá se chvíli otevřena, aby vychladla.
Kde peče trouba příliš spodem, postaví se pečivo na třínožku, kde vrchem, položí se na pečivo mastný papír. Dáme-li pečivo do trouby, nemáme ji zbytečně otvírati, aby se stejnoměrně peklo; též nemáme pečivem příliš brzy hýbati, teprve tenkráte, když počíná v zadu červenati; při obracení jest třeba opatrně si počínati, aby pečivem se prudce nehodilo, neboť se rádo srazí.
Je-li upečeno, přesvědčíme se tím, že tenoučkou třískou neb čistým stéblem píchneme do středu pečiva; zůstane-li dřívko neb stéblo suché, je pečivo dosti pečené, je-li vlhké, neb chytá-li se těsto na dřevo, jest málo pečené.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak na ideální vyhřátí trouby pro pečení koláčů a buchet? Zkuste to podle našich prababiček“