Retro jídelníček na celý týden a navíc recepty na moučníky a bezmasá jídla

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Historický jídelníček na celý týden z roku 1929, k tomu recepty na moučníky a bezmasá jídla a jako bonus recepty na výborné tatarky.
Následující text pochází z roku 1929

Jídelní lístek.

Pondělí: Oběd: Polévka z bílých fazoli se smaženou houskou, kotlety na kmíně s dušenou rýží (foukané svítky). — Večeře: Smažené telecí nožičky s bramborovou kaší. Po večeři čaj s citronem.

Úterý: Oběd: Hovězí polévka se smaženým hráškem, hovězí maso s polévkovým křenem a knedlík (dušená jablka a dušené sušené švestky jako kompot). — Večeře: Míchaný salám a chléb s máslem, čaj s citronem.

Středa: Oběd: Polévka mozečková na způsob rybí (knedlík plněný masem, jinak nazvaný »guláš v županu«). Krupicová kaše. — Večeře: čočka s párky a okůrkami.

Čtvrtek: Oběd: Polévka z hovězích kostí s játrovou rýží, vepřové maso s černou omáčkou a kynutým knedlíkem neb bramborem (tažený jablkový závin). — Večeře: Cezené nudle s parmazánským sýrem, nebo špakety s přírodní rajskou omáčkou a parmazánem.

Pátek: Oběd: Polévka zeleninová se svítkem, buchty s mákem a tvarohem. — Večeře: Nadívaná kapusta a smažené franc, brambory.

Sobota: Oběd: Hovězí polévka, telecí kotlety na víně a brambory (lívanečky). — Večeře: Over s křenem, děti lívanečky od oběda a mléko.

Neděle: Oběd: Polévka z hovězích kostí se svítkem, pečené selátko neb kozle s bramborovým salátem, máslový závin s tvarohem. — Večeře: Maso od oběda, nebo karbanátky se šťouchanými brambory. Po večeři čaj s citronem.


Rýže s jablíky.

Spaříme 30 dkg rýže, zalijeme ji jedním litrem mléka, v němž jsme rozpustily 7 dkg cukru a špetku soli a necháme napolo uvařiti. Vymažeme kamenný kastrol máslem, polovinu té nedovařené kaše tam dáme, pak pokládáme jablíčky, která jsme oloupaly, jaderníky vydlabaly a vyplnily zavařeninou a cukrem, navrch dáme druhou polovinu té kaše a pečeme v troubě asi půl hodiny. Můžeme podati k této rýži také vanilový krém nebo chaudeau.

Vanilový krém.

Čtvrt litru mléka, 10 kostek cukru a půl kousku vanilky postavíme na plotnu. Když se mléko vaří, vyndáme vanilku, asi v 5 lžících mléka rozkverláme 2 žloutky a lžičku mouky, vroucí mléko odtáhneme ke kraji a ty žloutky v mléce, do toho nalijeme a na kraji plotny ještě chvilku kverláme. (Vyvařenou vanilku usušíme a pak rozbijeme s cukrem na posypání pečiva.)

Sněhulky se chaudeau.

Do čtvrt litru vody dáme 5 dkg čerstvého másla a necháme to přijíti do varu, pak přidáme za stálého míchání vrchovatý čtvrtlitr mouky, a mícháme, až těsto lupe a odděluje se od vařečky; nyní je trochu osolíme a mícháme do úplného vychladnutí; pak přidáme trochu citronové kůry, vanilky, lžíci cukru, jedno celé vejce a 2 žloutky a mícháme zase asi 10 minut. Z hotového těsta vykrájíme malou v másle omočenou lžičkou kuličky a smažíme je ve velmi horkém převařeném másle neb umělém tuku do růžova, podáváme k nim chaudeau.

Kapustový nákyp.

Kapustu asi půl kg těžkou uvaříme ve slané vodě, hrnek nepřikryjeme, aby zůstala pěkně nazelenalá, uvařenou vymačkáme, rozsekáme na strojku na maso. 3 dkg másla se utře se třemi žloutky, kapusta se tam přimísí, prisype se 5 dkg strouhaného parmazánského sýra, na špičku nože pepře a 3 dkg strouhané housky, promíchá se to a naposled se přimísí ze tří bílků tuhý sníh a zase se to zamíchá. Vymaže se forma máslem, vysype houskou, hmota se tam nacpe, postaví se na plech a peče v horké troubě asi 20—30 minut.

Kapustové karbanátky.

Půl kg těžká kapusta se uvaří, na strojku rozseká, smísí se strouhanou houskou ze 4 žemlí, přidá se jedna usmažená cibulka a čtvrt kg vařeného tučného usekaného masa, spojí se to jedním vajíčkem, opepří a dobře propracuje, aby bylo vláčné těsto a nerozpadalo se. (Maso se dříve vyvaří na polévku, pak se dá do karbanátků.) Z této masy se utvoří malé karbanátky, obalí ve vejci a housce a smaží na velmi rozpáleném omastku.

Sauce tartar (falešná).

Tři žloutky, tři lžíce kyselé smetany a tři lžíce silné polévky, rozkverláme a lžičkou mouky postavíme do horké vody a na plotně horlivé kverláme tak dlouho, až se voda vaří a v hrnéčku to zhoustne, nyní přidáme tři lžíce citronové, šťávy a špetku soli a mícháme až je to hodně husté, pak to sejmeme s ohně, dáme k ledu nebo do sněhu, kverláme dále a přidáváme po kapkách 5 lžic tabulového oleje, a mícháme, až je hustá a úplně studená majonésa. Do hotové majonésy přidáme lžičku sekané petržilky, lžičku sekaných kaparů, lžičku dobré hořčice a lžičku strouhané cibulky.

Sauce muselin.

Upraví se z výše uvedené sauce tartar, přidáme-li 1 osminu litru šlehané, ovšem neslazené smetany.

Naložená červená řípa.

Červená řípa jest velmi pěkným zpestřením jednotvárné zimní kuchyně, jest laciná a zdravá a daleko lehčeji stravitelná než okurky. 2 kg červené řípy dobře opereme, oloupeme a vaříme v 1 litru octa a čtvrt litru vody, přidáme do varu jednu celou cibuli, jeden bobkový list, několik nových koření, několik pepřů (asi 10 kuliček), lžičku soli a těm, kteří milují anýzovou příchuť, i několik anýzů, Za hodinu jest řípa měkká, nyní ji pokrájíme na lupínky nebo ustrouháme na struhátku na kedlubny, dáme do sklenic a zalijeme octem, v němž se vařila. Navrch naklademe kolečka křenu.

Redakční poznámka Bejvávalo.cz:
Za týden se můžete těšit na další týdenní jídelníček a zapomenuté dobové recepty.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. listopadu 2017


Diskuze k článku „Retro jídelníček na celý týden a navíc recepty na moučníky a bezmasá jídla“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.