Historický jídelníček na celý týden a navíc recepty z brambor

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Kompletní jídelníček s obědy a večeřemi na celý týden z roku 1929, k tomu dobové bramborové recepty a navíc sladké vdolečky.
Následující text pochází z roku 1929

Jídelní lístek.

Pondělí:
Oběd: Polévka květáková se smaženou houskou, nudle osolené s tvarohem nebo sladké se strouhanými ořechy. Ovoce. — Večeře: sázená vejce s pažítkou, chléb, mléko.

Úterý:
Oběd: Polévka z vemínka s krupicí, dušená kapusta, rýžový nákyp. — Večeře: Smažené vemínko s bramborovou kaší.

Středa:
Oběd: Polévka z ovesných vloček, čočka na kyselo, meruňkové knedlíky ze suchých, přes noc máčených meruněk. — Večeře: Telecí kořínek s noky.

Čtvrtek:
Oběd: Polévka zeleninová s rýží, dušené maso hovězí s knedlíkem, hlávkový salát. — Večeře: Kakao, chléb s máslem. Před spaním ovoce.

Pátek:
Oběd: Polévka rybí, smažený kapr (koupíme půl) s bramborovou kaší, tvarohový závin. — Večeře: Vajíčka na měkko do sklenky. Opečené žemličky, máslo.

Sobota:
Oběd: Polévka hrachová, šátečkové koláče, (uděláme jich víc, aby byly v neděli ke kávě.) — Večeře: Skopové maso s majoránem. brambory.

Neděle:
Oběd: Polévka z kostí s játrovými knedlíčky, telecí pečeně nadívaná se špenátem a (novými) brambůrky, chlebový dort. — Večeře: Studená telecí pečeně od oběda s bramborovým salátem, dopoledne upraveným, zbylý moučník.


Francouzské brambory.

Brambory, uvařené ve slupce, oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Pekáč vymastíme sádlem a klademe vrstvy zcela tenké: vrstvu bramborových plátků, vrstvu jemně sekaného uzeného masa, již posypeme jemně sekaným, na tvrdo vařeným vejcem (1—2 vejce úplně postačí), osolíme, opepříme a zakapeme hustě sádlem.

Tak klademe vrstvy jednu za druhou, až všechny přísady upotřebíme. Navrch opět hodně namastíme a pečeme v horké troubě. Může se též podat s pikantní hořčicovou omáčkou. do níž jsme přidali jemně krájenou okurku. (Spotřeba pro 4 osoby: 1 kg brambor, čtvrt kg uzeného masa, 1—2 vejce, jedna osmina kg přeškvařeného sádla, trochu soli, trochu pepře) Kč 11.50.

Smažené vdolečky.

40 dkg sypké mouky prohřejeme a prosijeme, k ní přidáme do mísy 8 dkg rozpuštěného tuku (kousek másla a kousek s mlékem škvařeného loje), špetku soli, špetku citronové kůry, 1 žloutek a kvásek ze 2 dkg kvasnic. Podle potřeby vlažného mléka. Těsto musí být tužší, než na buchty. Necháme vykynout, rozválíme, vykrajujeme vdolečky a necháme opět kynout.

Vykynuté opečeme trochu v troubě, klademe pak do rozpáleného tuku, po obou stranách osmažíme. Pomažeme je pak borůvkovou zavařenou, posypeme strouhaným tvarohem. Můžeme ještě zakapat smetanou. — Spotřeba: 40 dkg mouky, 8 dkg tuku, 1 žloutek, 2 dkg kvasnic, 1 třetina mléka, 20 dkg umělého tuku na smažení (částečně zbude), 20 dkg borůvkové zavařeniny, 10 dkg tvarohu ke strouhání, špetka soli a citronové kůry. Kč 12.35.

Bramborové masité kotlety.

As půl kg od předešlého dne vařených, oloupaných, strouhaných bramborů dáme na vál, přidáme k nim asi 14—16 dkg sypké mouky, lžičku soli, 5 dkg margarinu Smetolu v mouce dříve rozdroleného, 1 vejce, dobře to vše spolu spojíme v těsto, které hodně válečkem vytlučeme a propracujeme. Pak zapracujeme do něj rukama asi 10 dkg tučnějšího, uvařeného, vychladlého masa uzeného, drobounce usekaného a necháme to asi čtvrt hodiny odpočinout.

Vyválíme z těsta menší bochánky as jako pěst velké, rozválíme je pomoučněným válečkem ve tvaru kotlet, asi jako dlaň velkých. Poprášíme je moukou, smočíme v rozšlehaném vajíčku, obalíme ve strouhané housce a osmažíme je na omeletní pánvi v rozpáleném margarinu Smetol po obou stranách do růžova. Hotové kotletky srovnáme na horké míse a podáváme k nim dobře upravené kysané zelí. Můžeme k nim ale podávati i bramborovou kaši a kyselou okurku.

Redakční poznámka Bejvávalo.cz:
Za týden se můžete těšit na další týdenní jídelníček a zapomenuté dobové recepty.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. listopadu 2017


Diskuze k článku „Historický jídelníček na celý týden a navíc recepty z brambor“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.