Velechrám sv. panny Barbory v Hoře Kutné.
Dokonáno dílo velikého kulturního i národního významu pro národ náš. Velechrám sv. Barbory v Hoře Kutné dostavěn, znovu vysvěcen a zbožným účelům svým odevzdán.
Tato vzácná památka slohu gothického, koruna domácího umění stavitelského, založena byla již koncem století XIV. a budována členem proslulé stavitelské rodiny Parléřů, kteří té doby stavěli i chrám sv. Bartoloměje v Kolíně.
Z pozdějších stavitelů velechrámu nejznamenitější jsou Matouš Rejsek, Benedikt Rejt a zase rodina Parléřů. Ale chrám dosavade dostavěn nebyl — naopak ponechán byl úplnému zpustnutí, a teprve naše doba, poslední její čtvrtstoletí dokonalo vítězně dílo neobyčejné ceny umělecké; největších zásluh o to má místní archaeologický sbor „Vocel“, jenž s vlastními příspěvky i úsilným působením na obec, městské peněžní ústavy, zemi a stát sehnal přes milion korun.
Z mužů o velechrám nejzasloužilejších jmenovati sluší na předním místě P. Karla Vorlíčka, arciděkana kutnohorského, jenž učinil svým životním úkolem dobudování velechrámu.
Umělecké bohatství velechrámu jest nesmírné; nástěnné malby z doby Vladislavské, stolice řezané, oltáře s obrazy Skrétovými a Brandlovými, obrovská okna nádherně malovaná, celý les věžiček, růžic a ifal, velkolepé varhany, sochy a řezby, vše pojí se v imposantní pohled a dojem z vnitřku i zevnějšku, radostné vědomí mocného, vítězného činu kulturního!
témata článku:
Diskuze k článku „Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře po několika staletích konečně dostavěn“