Jak rozeznáme falšovaný med od medu přírodního?
Vlašský professor Farteri doporučuje k tomu cíli následující prostředek, jímž přesné pravý med poznati lze. Med, jenž má na svou pravost zkoušen býti, postaví se na led. Pravý, nepadělaný med vždycky vykrystaluje, kdežto umělý med na ledu zůstane tekutým.
Jak má se med přechovávati?
Med, jenž má se čerstvý a nezměněný dlouhý čas udržeti, musí nevyhnutelně neprodyšné uzavřen býti, avšak teprve tehdy, když se úplně vyjasnil. Vyjasnění jest pochod, jejž med sám sebou prodělá a jest třeba pouze opatrně sebrati kousky vosku a pěnu, jež se na povrchu jeho objeví.
Stalo-li se tak, nemáme ani den otáleti a zameziti k medu přistup vzduchu. Med obyčejně snadno vlhne, t. j přitahuje vlhkosť ze vzduchu. Med uchovávaný ve vlhkých místnostech řídne na svém povrchu a přechází pak v kvašení, jež čím dál tím hlouběji zasahuje, až stává se med bezcenným.
Na druhé straně ztrácí med, i když v sebe větším suchu nepokrytý leží, na své jemné vůni. Jednoduché přikrytí nebo povázání papírem nestačí, nýbrž musí býti pokrývka neprodyšná, k. př. měchýř vepřový, jejž k vůli čistotě hedvábným papírem podložíme.
V takové neprodyšně uzavřené nádobě netratí med ničeho, byť by i krystaloval, jen musí se díti roztápění medu ve vodní lázni opatrné, aby žádná sklenice nepraskla. Nejlépe účinkuje ale teplo slunečné; postavíme li zkrystalovaný med na slunečné okno, zkapalní během několika dnů.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak poznat pravý med od falešného a jak med správně skladovat?“