V desetiletou upomínku na Jubilejní Výstavu.
Desítileté jubileum, nad jiné krásné a významné!
Dne 15. května 1891 zahájena byla způsobem nanejvýše slavnostním Zemská jubilejní výstava král. Českého. Byl to jeden z nejradostnějších svátků, jichž se národ náš od dob svého probuzení dočkal, svátek české práce a pilnosti, vítězné uznání života a kulturní schopnosti našeho národa.
Jaký to slavnostní duch zavládl po celé Praze, vyzdobené nejskvělejším způsobem od královských Hradčan až k výstavišti a plné lidu českého vrstev nej různějších!
Výstavu zahájil bratr J. V. císaře, arcikníže Karel Ludvík, provázen chotí svojí, arcikněžnou Marií Terezií a dcerou Marketou Žofií. V dómě výstavním na trůnním pavilonu, ve slohu rokokovém zbudovaném, provázen nejvyššími zástupci vlády a šlechty prohlásil arcikníže, když nejvyšší maršálek král. Českého kníže Jiří z Lobkovic jej uvítal, výstavu jménem a v příkazu J. V. císaře a krále Františka Josefa I. za otevřenu a zahájenu.
Hromové a neutuchající volání »slávy«, zvuky varhan hrajících velebný chorál svatováclavský, fanfáry hudby, jásot a volání mísily se v mohutný a úchvatný obraz, nezapomenutelný nikomu, kdož v památný onen den osobně neb i srdcem svým byl přítomen chvíli tak památné, jíž zahájena jubilejní výstava, jež představila udivenému světu veškeré bohatství českého nadání a práce za celé jedno století, jehož od nejchudších počátků vlastním úsilím se dopracoval.
témata článku:
Diskuze k článku „Kdo zahajoval legendární Jubilejní zemskou výstavu v Praze?“