Odkud pochází námět na slavný seriál Hra o trůny?

článek je inzerce, nejde o historický text
O televizním seriálu z produkce americké televizní stanice HBO Hra o trůny jste už určitě slyšeli. Napadlo by vás ale, že námět tohoto neuvěřitelného sci-fi příběhu může pocházet ze skutečnosti?
Hra o trůny, seriál plný násilí, intrik, krve a sexu – což k němu přilákalo i mnohé, kteří jinak žánr fantasy úplně nemusí – je založen na románové sáze Píseň ledu a ohně amerického spisovatele George R. R. Martina, která se postupem času stala bestsellerem a po zfilmování se jedná o jedno z nejúspěšnějších děl svého druhu. Martinovi se dokonce přezdívá „americký Tolkien.“

Což ovšem znamená, že stejně jako Tolkien i Martin fabuluje. Jeho příběhy se odehrávají v časoprostoru, který neexistuje. Díky tomu mohl do značné míry popustit uzdu svojí fantazii, nicméně jeho dílo tak lze zařadit spíše do kategorie zábavné literatury. Z pohledu historie ovšem velký přínos nemá.

Jenže Martin samozřejmě nečerpá ze vzduchoprázdna. Do značné míry se inspiruje společensko-politickou situací, která na našem kontinentu panovala v období pozdního středověku a raného novověku. Bylo to období, ve kterém mezi sebou neustále bojovali vládnoucí dynastie o moc a vládu nad Evropou. Víte, jaké boje se v tomto období odehrávali a jak přispěli k formování Evropy, tak jak jí známe teď?

Na tyto zlomové historické okamžiky se zaměří nový francouzský dokument Skutečná hra o trůny (La Véritable Guerre des Trônes) v režii Alaina Brunarda, zobrazující hlavní spory mezi nejvýznamnějšími mocnostmi Evropy, Anglií, Francií a Španělskem.

Každá ze čtyř epizod se zaměřuje na určitý důležitý okamžik v evropské historii. Jednou z takových událostí byla stoletá válka mezi Anglii a Francií během čtrnáctého a patnáctého století. Intriky, žárlivost a nenávist mezi panovníky se nevyhnuly nejen mezinárodní, ale ani vnitrostátní scéně, konkrétně ve Francii, kde mezi sebou bojovaly šlechtické dynastie Valois a Burgundští. Francouzský trůn si dokonce nárokovali i angličtí králové Eduard III. a později Jindřich V. A to jsou zápletky a spory, které nápadně připomínají Martinův fiktivní příběh, jenže tenhle byl skutečný.

Dále se dozvíme o nesnázích Ludvíka XI., nastupujícího na francouzský trůn, jenž musel odolávat tlakům anglických králů a burgundských vévodů, kteří si na jeho trůn také brousili zuby. No a nakonec se podíváme na již novověký konflikt francouzského krále Františka I., který sváděl boje s jedním z nejmocnějších panovníků své doby, španělským králem a římsko-německým císařem Karlem V.

Sledujte nový historický seriál Skutečná hra o trůny od pondělí 30. dubna ve 21 hodin na kanálu VIASAT HISTORY.


Jak dobře znáte evropskou historii vy?

Zkuste si otestovat své vědomosti a určete, zda následující tvrzení jsou pravda nebo fikce!

1. Důvodem stoleté války mezi Anglií a Francií byla snaha ovládnout území dnešního Holandska.
2. Stoletá válka ve skutečnosti trvala více než sto let.
3. Ve středověku nebyla v Evropě žádná demokracie.
4. Lidé se ve středověku zpravidla nedožívali čtyřicítky.
5. Španělský král Karel V. byl z rodu Habsburků.

Správné odpovědi najdete na FB profilu VIASAT HISTORY CZ.



Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
27. dubna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.