Na vrcholu Žižkova
Od východu zabíhá do Prahy nevysoký hřbet horský a končí zde dosti strmým vrchem Žižkovem, na severu a západu příkře do nížiny spadajícím. Jest to jeden z nejdůležitějších strategických bodů Prahy, tvoře s Vyšehradem a Hradčany trojúhelník, celou Prahu ovládající.
V dějinách veleměsta našeho nabyl památnosti neobyčejné. Zde vlastně rozhodnuto o zdárném zrození celé epochy husitské — neboť zde, na starobylém Vítkově, poražen poprvé a zahnán Žižkou císař Sigmund se svými křižáky, Maďary a Němci.
Po velikém jednookém vůdci husitském obdržel vrchol nové jméno své, přenesl je až do věků nových a rozšířil je na město, největší předměstí pražské a opravdové lidové mraveniště.
A zde na vrcholu má a bude státi obrovský pomník slavného božího bojovníka, jenž nad ním jako symbol slávy a pevnosti české navždy se vznášeti bude. Vrcholek hory, nyní částečně pěkně zalesněný a částečně v park proměněný, tvoří jednu z nejsličnějších promenad pražských, a udivenému zraku naskytá se odtud pohled, závodící rázovitosti a malebností s nejluznějšími obrazy celé Prahy.
Jest to místo, kde příroda i historie naše spojeny, působí dojmem nejvážnějším a nejvíce povznášejícím!
témata článku:
Diskuze k článku „Jak vypadal vrchol Žižkova před postavením Národního památníku na Vítkově?“