foto-192x103.jpg 192w, /nahledy/p/pra/prach-ve-mestech-4-foto-352x188.jpg 352w" sizes="(max-width: 500px) 192px, 352px">
Zdroj: archiv Bejvávalo.cz, původní autor neznámý.
Působení elektrického odprašovadla jest jednoduché. Kladně nabité částice prachu přitahovány jsou k záporným, částice záporně nabité ke kladným elektrodám, kde pevně ulpí. Částice, nemající vlastního náboje, obdrží jej buď přímým stykem s částí již zelektrovanou, nebo elektrostatickou influencí, takže všechny částice jsou elektrodami přitaženy a na jejich povrchu kondensují.
V silném poli elektrostatickém pozoroval Millikan pohyb ionů. Poněvadž ion má vzhledem k svému objemu zcela nepatrnou váhu, padá v klidném prostředí jen velmi zvolna k zemi. Negativně nabitý ion byl zachycen ve svém pádu odpudivým elektrostatickým účinkem spodní záporně nabité desky, takže se nalézal v klidu. Po určité době počal ion náhle velmi rychle klesati, neboť byl spodní deskou přitahován. Účinek lze vysvětliti jednoduše. Od molekuly oddělil se záporný elektron, který jí dodával její náboj, a následkem toho stala se molekula kladně elektrickou, takže záporným nábojem spodní desky byla nyní přitahována. Podobným pochodem mění se elektrický stav ovzduší.