Čínské lešení.
Způsob, jakým při nedostatku takových pomůcek moderní techniky, jimiž vládnou kulturní národové bílého plemene, provádějí synové »Říše Středu« své i na naše poměry veliké stavby, tvoří zajisté velmi poučnou kapitolu pozemního stavitelství, a nebude tedy bez zajímavosti, předvedem-li dnes svému čtenářstvu jednu ukázku z prostředků, jimiž si Číňan vypomahá při pořizování větších objektů stavitelských lešení.
Příklad týká se zřizování pomníku německému veliteli Kettelerovi, jenž při okupaci některých částí Číny před několika lety byl tam ubit. Na zvedání příslušných kamenů, které vážily až 8—10 tun, bylo postaveno lešení z bambusových tyčí o výši asi 40 m, jehož zvláštnost oproti našim poměrům spočívá v tom, že veškeré jeho sloupy a vůbec nosné součásti sestávají ze svazků bambusových tyčí dlouhých 6—8 m a průměru as 10 cm spojených vždy po 20 kusech pomocí provazů v jednu pevnou silnou tyč.
Celé toto lešení obsahovalo tudiž na 10.000 jednotlivých tyčí. Provazy, kteréž se při panujícím zde horku byly stále uvolňovaly a tím ohrožovaly pevnost konstrukce, byly neustále polévány vodou, aby zůstaly napjaty.
Naše stavební kommisse by ovšem podobnému výrobku sotva »přiznaly« náležitou stabilitu.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak se v Číně staví lešení z bambusu“