Maso koňské.
Je to zcela bezdůvodný, nesmyslný předsudek, který mnoho lidí zdržuje od požíváni koňského masa. Proč je vlastně ta nechuť ku koňskému masu ?
Žádný neví. Každý přece ví, že kůň je nejčistší zvíře a ohledně potravy to nejcitlivější. Požívá jen dobré, zdravé píce a čisté vody, a spíše zahynul by hlady, než by požil těch splašek, na kterých si často pochutnává vepřový i hovězí dobytek.
Chuť koňského masa jen velmi málo se liší od hovězího. Mnohdy jíme koňské maso, aniž o tom víme ; zvláště v uzenkách. Italské salámy jídáme s největší chutí a máme je za lahůdku, a přec neobsahují jiného, než maso oslí a z mezků.
Koňské maso poměrně je to nejvýživnější mezi všemi druhy masa. Obsahujeť 74,50 prct. vody a 25,50 prct. pevných látek ; hovězí maso má však 76 prct. vody a toliko 24 prct. pevných látek ; telecí maso 78,85 prct. vody a 21,15 prct. pevných látek. Dále shledáno bylo v koňském mase 22,20 prct. bílkoviny (svaly tvořící látky dusičnaté), v hovězím pouze 21,96 prct. V pevných látkách koňského masa je až 15 prct. dusičných látek, v hovězím jen 13,5 prct.
Zvlášť silnou a živnou je polévka z koňského masa. Obsahujeť dvakráte tolik rozpuštěných dusičných látek, jako hovězí. Proto v mnohých nemocnicích v Německu nemocným, kteří potřebí mají nejvíce posilující stravy, dává se polévka z koňského masa. Upeče-li se kus masa z nepříliš starého, dobře živeného koně, má co do chuti a vůně jistou podobnost s husím masem, následek to krmení ovsem. Maso z koňů, kteří krmeni byli pouze travou a senem, této chuti nemá.
Kromě toho všeho dá se koňské maso jak syrové, tak i vařené déle udržeti než hovězí. Je to nejzdravější maso. Uhrů, trichinů atd. při koni neznáme, a tuberkulosa přihází se jen v nejřidčích případech. To vše mluví zajisté pro požívání koňského masa — a ještě mnohé jiné mohli bychom uvésti, k čemu obmezené tu místo nestačí, a dokázati, jak mylný a nesmyslný je předsudek, jenž brání lidem požívati masa koňského.
témata článku:
Diskuze k článku „Měli bychom jíst koňské maso?“