Pro dobu švestkovou.
Knedlíky švestkové.
Do půllitru mléka rozbijeme jedno celé vejce a dva žloutky, dáme sedm deka rozpuštěného másla, osolíme špetkou soli a zaděláme tím připravenou mouku. Těsto udělejme hezky tuhé a vytloukejme je tak dlouho, až jde od vařečky. Pak je dáme na vál, rozválíme a rozkrájíme na malé kousky, na které klademe po pěkné, zralé švestce.
Švestku dobře se všech stran zaobalíme a pokračujeme, až jsou všecky knedlíky hotovy. — Vyloupané a pecek zbavené švestky do knedlíků dávati se nedoporučuje, poněvadž knedlík nedrží dobře pohromadě a nasákne se vodou. Jsou-li mezi švestkami červivé, poznáme je snadno podle malého otvoru, který vždy při šťopce bývá a takových ovšem neupotřebíme. Hotové knedlíky vpouštíme zvolna do vroucí vody, zamícháme jimi hned zlehounka vařečkou, aby ku dnu nepřilehly ; necháme je asi pět minut povařiti a vybéřeme pak drátěnou lžicí na mísu.
Knedlíky švestkové se pak posypou bud smaženou, strouhanou a s cukrovou moučkou smísenou žemličkou, nebo strouhaným a trochu osoleným tvarohem, nebo konečně i strouhaným perníkem, dobře rozpuštěným máslem omastí a nesou na stůl. Knedlíky švestkové lze též dělati na týž způsob jako višňové, totiž z těsta kvasnicového, k čemuž stačí dvě celá vejce a 2 deka kvasnic. Musí dobře vykynouti.
Koláč švestkový obyčejný.
Do půldruhého litru vlahého mléka rozbijeme tři celá vejce a tři žloutky, dáme 14 deka rozpuštěného másla, dvě deka kvasnic, špetku soli a dobře vše rozkloktáme. Nyní tím zaděláme 56 dekagramů prohřaté mouky, dobře těsto vypracujeme a necháme kynouti.
Když těsto náležitě vykynulo, uděláme z polovice na papíru máslem potřeném koláč, poklademe jej rozloupanými a pecek zbavenými švestkami, posypeme trochu cukrem a vložíme druhou polovici těsta, z něhož jsme přiměřeně velkou placku udělaly, přes švestky. Nyní to necháme dobře vykynouti a upečeme pak v dobře prohřáté troubě zcela zvolně. Upečený koláč posypeme cukrem a nakrájíme na stejné kousky. Prochladlý předložíme k jídlu.
Koláč švestkový jemný.
Na váhu rozdrobíme do 28 dekagramů jemné mouky 35 deka čerstvého studeného másla, dáme k tomu šest žloutků, kávový koflík studené vody, lžíci cukrové moučky, špetku soli. Vše nyní lehce dohromady spracujeme, pěstmi vytlučeme a hotové těsto vložíme pak do ubrousku, v němž je ve studenu necháme půl hodiny odpočinouti.
Potom utvoříme z něho kulatý koláč, kolem něhož uděláme na dva centimetry zvýší těstový okraj. Koláč poklademe půlkami rozloupaných švestek a upečeme v dobře vyhřaté troubě. Jakmile je koláč upečený, posype se hojně cukrem a dá studený na stůl.
Místo švestek může se upotřebiti též buď meruněk, krájených jablek neb broskví.
Švestky v octě k uschování.
Jeden litr dobrého vinného octa necháme povařiti. Potom dáme do něho půl kila cukru a necháme ještě jednou povařiti, při čemž pěnu se tvořící všecku musíme sebrati. U vybraných, pěkných tuhých švestek ustříháme šťopky do polovice, vložíme pak švestky do vroucího octa a necháme je zavařiti, ale jen tak dlouho, co by nepukaly. Pak je opatrně drátěnou lžicí vybéřeme, vložíme do sklenic, šťávu necháme ještě povařiti a vlijeme pak na švestky.
Pro lepší chuť můžeme přidati do octa kůru jednoho citronu, kousek skořice a několik hřebíčků. Vystydlé švestky povážou se pergamenovým papírem a uschovají na zimu. Jest to dobrý a nikoli drahý kompot.
témata článku:
Diskuze k článku „Historické recepty na sladké dobroty ze švestek“