Rok 1905: Jak chutnal boršč a nudle nejchudších Rusů?
[ téma: 1905, Rusko, jídlo, boršč, hlad, nudle, chudoba ]Dáváte si v restauraci ruský boršč, nebo si ho dokonce sami doma vaříte? Článek z roku 1905 vám přiblíží, že pravý ruský boršč chutnal v příbytcích běžných ruských rolníků (mužiků) jinak, než jak ho znáte. Rozhodně to totiž nebylo jídlo, na kterém by si běžný Evropan příliš pochutnal.
Národní listy - 1905, autor Otakar Černý.Rok 1927: Jak správně vařit cukr na přípravu domácího karamelu a cukrovinek?
[ téma: 1927, cukr, karamel, cukrovinky, ovoce ]Chcete si osladit život? Nabízíme vám podrobný recept, podle kterého naše prababičky kdysi vařily cukr pro výrobu domácího karamelu, do kterého se namáčelo ovoce. Svařování cukru se ale používalo i pro přípravu domácích cukrovinek, což vám recept z roku 1927 také prozradí.
Praktická hospodyňka - 1927, autorka Olga Stránská.Rok 1922: Recept na přípravu dokonalé moka kávy
[ téma: 1922, káva, moka, recept, Francie, Martinik, Martinique ]Milujete skvělou kávu? Vyzkoušejte sto let starý recept z ostrova Martinik, podle kterého získáte zaručeně nejlepší možnou chuť moka kávy. Dokonce k tomu nebudete potřebovat ani speciální moka konvičku. Celý návod na přípravu dokonalého moka najdete v historickém článku z roku 1922.
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.Proč do jídelníčku zařadit nevšední druhy mouky? Osloví vás jejich výrazná chuť i zdravotní benefity!
Dnes už dávno neplatí, že jsou k dostání jen obyčejné mouky, které používaly naše babičky. Nejen v obchodech se zdravou výživou si můžete zakoupit kokosovou, mandlovou, ječnou či ovesnou mouku. Každá z nich má pro lidský organismus blahodárné účinky.
Recepty našich prababiček na báječné domácí bonbony
[ téma: 1927, bonbóny, sladkosti, recepty ]Chtěli byste uvařit pro své děti nějakou mimořádnou dobrotu? Zkuste jim podle našich receptů z roku 1927 připravit jeden z řady bonbonů, které kdysi doma vyráběly naše prababičky. Myslíte, že budou vašim dětem více chutnat medové cetle, smetanové bonbony nebo třeba vanilková cukrátka?
Praktická hospodyňka - 1927, autorka Olga Stránská.
Rady našich prababiček: Jak poznat kvalitní mouku a jak mouku bezpečně skladovat?
[ téma: 1916 ]Cena mouky letí stále nahoru a díky válce na Ukrajině se nejspíš jen tak nezastaví. Za této situace je důležité mít jistotu, že vámi kupovaná mouka je skutečně kvalitní. Článek z roku 1916 vás seznámí s tím, jak se kvalitní mouka pozná a také jak by se měla mouka bezpečně skladovat.
Praktický návod k pečení chleba, sušení ovoce a zeleniny - 1916, autor M. Pleschner.Rok 1910: Hladový New York: kolik toho Newyorčané sní za rok a odkud se k nim jídlo dováží?
[ téma: 1910, New York, dovoz potravin, zásobování ]Dnes má americký New York více jak 8,4 milionů obyvatel, ale velký a přelidněný byl už i před sto deseti lety. Článek z roku 1910 vás seznámí s tím, kolik tehdy obyvatelé tohoto jedinečného města v USA za rok zkonzumovali potravin a odkud se k nim veškeré jídlo dováželo.
Řeznické noviny - 1910, autor neuveden.Rok 1910: Alkohol, vyrobený ze zbytků dřeva
[ téma: 1910, alkohol, dřevo, pálenka, odpad, recyklace ]Alkohol se dá vyrábět z nejrůznějších surovin. Článek z roku 1910 vás seznámí s novou německou technologií, která umožňovala vyrábět kvalitní alkohol z hoblin a odřezků dřeva. Téměř bezcenný odpad z truhlářských dílen se tak mohl proměnit v něco daleko hodnotnějšího.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.Rok 1915: Levné válečné recepty na mazanec, vánočku a bábovku
[ téma: 1915, recepty, Velikonoce, válka ]Chcete vyzkoušet, jak české hospodyňky za těžkých časů první světové války pekly svým dětem bábovku, vánočku nebo velikonoční mazanec? Nabízíme vám řadu originálních receptů z roku 1915, které vám možnost ochutnat sladké slavnostní pečivo z doby války nabízí.
Úsporná válečná kuchařka - 1915, autorka Anuše Kejřová.Rok 1916: Jarní pomerančové likéry, šťávy a kompoty podle receptů našich prababiček
[ téma: 1916, recepty, pomerače, ovoce ]Ještě nedávno u nás patřily pomeranče mezi těžko dostupné exotické ovoce, nicméně před více jak sto lety byly pomeranče celkem běžnou součástí jídelníčku. A protože v březnu je jižní ovoce nejchutnější, taky bývaly právě pomeranče doporučované jako zajímavé obohacení jarního jídelníčku. Recepty z roku 1916 vám dávají možnost ochutnat pomeranče tak, jak je dnes už asi neznáte.
Kniha vzorné domácnosti - 1916, autorka A. Kejřová.