ouvá se palivo dále do pece v tom poměru, jak postupuje spalování, až spadne úplně jsouc vypáleno, do popelníku E, kdež mu prostupující Čerstvý vzduch odnímá zbytek tepla.
Jak pokusy v Javelu konané dokázaly, jest toto topení skoro bezdýmné; zařízení jest dosti jednoduché, nemá příliš choulostivých součástek a rovněž nevyžaduje zvláštního místa; pouze instalace jest poněkud drahá.
Topení Hawleyovo
Topení Hawleyovo má dva rošty nad sebou ležící, z nichž hořejší propouští ohořelé palivo na spodní, načež obdrží opět dávku čerstvého Vzduch vniká do pece nad roštem hořejším i pod roštem spodním ; jest tudíž nucen pronikati oběma rošty, načež se v prostoru mezi rošty děje mísení obou proudů, z nichž hořejší obsahuje nadbytek hořlavých plynův a spodní nadbytek horkého vzduchu. Rošty skládají se z trubek, jimiž proudí voda z kotlu, tak že se tu zároveň předhřívá.
Toto zajímavé zařízení jest původu amerického a osvědčilo se býti v první řadě velmi úsporným; bezdýmnost však nebyla dokonalá. Při upotřebení v tovární praksi bude vyžadovati velmi bedlivé obsluhy, neboť předhřívací trubky jsou tu podobně jako u Donnelyova topení vystaveny přímému styku s rušivými plameny, a propálení takové trubky by
témata článku:
Diskuze k článku „Moderní bezdýmné kotle na tuhá paliva“