Věda vůbec nemusí být nudná, jak si mnozí myslí. Historický článek z roku 1890 vám předvede překvapivý fyzikální trik, který si můžete sami doma vyzkoušet a později s ním třeba i pobavit své přátele a známé.
Zábavná věda 1890, autor Arthur Good.Věda potvrzuje: děti v zimě rostou pomaleji než v létě
[ téma: 1900 ]Zdá se vám, že v létě rostou děti rychleji než v zimě? Jak vám dokáže článek z roku 1900, tak to není jen pouhé zdání, ale vědecky ověřená skutečnost.
Česká hospodyně 1900, autor neuveden.Zázraky moderní chemie: výroba pneumatik z cukru
[ téma: 1931, věda, chemie, pneumatiky ]Moderní věda dokáže vytvořit úžasné věci. Ale co třeba vyrobit pneumatiky z cukru nebo uhlí? Snahy nahradit přírodní kaučuk umělou sloučeninou a z ní vyrábět pneumatiky vám přiblíží článek z roku 1931.
Moravský illustrovaný zpravodaj 1931, autor Fr. Dlouhán.Samovznícení člověka: pouhá legenda, nebo reálný úkaz?
[ téma: 1902, požár, smrt, oheň ]Slyšeli jste někdy děsivé historky o samovolném vznícení člověka? Pokud vás zajímá, zda je něco takového skutečně možné, tak si přečtete náš článek z roku 1902. Přiblíží vám několi příkladů údajného samovznícení i jejich vědecké vysvětlení.
Epocha 1902, autor Rich. Kauders.Přelidnění Země: podle výzkumu zbývá už jen několik posledních let
[ téma: 1913, lidstvo, jídlo, budoucnost ]Zajímá vás, kdy dojde k přelidnění celé Země a lidé již nebudou mít co jíst? Podle článku z roku 1913 k této události už mnoho času nezbývá! Myslíte si, že je skutečně nutné obávat se katastrofy popsané v článku?
Česká hospodyně 1913, autor neuveden.Zvláštní důsledky působení energie rádiového vysílače na koňak a šampaňské víno
[ téma: 1911, elekřina, vysílač, alkohol, parfém ]Vysokofrekvenční vysílače rádiového signálu dokáží nejen zmenšit svět a zjednodušit komunikaci lidí na dlouhé vzdálenosti, ale svou vysílanou energií údajně dokáží některé věci i přímo ovlivňovat. Více vám o tom prozradí článek z roku 1911.
Epocha 1911, autor F. Š.Jídlo budoucnosti podle předpovědi z roku 1903
[ téma: 1903, jídlo, potraviny, budoucnost ]Přemýšlíte někdy nad tím, co budou lidé jíst za 100 let? My vám můžeme nabídnout předpověď z roku 1903, jak si tehdy vědci a odborníci na stravování představovali potravu budoucnosti. Posuďte sami, zda měli pravdu a opravdu něco takového dnes jíme.
Epocha 1903, autor J. S.Původ psa domácího: vědecká záhada minulosti vyjasněna
[ téma: 1910, pes, psi ]Pes je pro velkou část lidí jejich nejbližší zvířecí přítel, vždyť svůj život psi spojili s lidstvem už před tisíci lety. Ale odkud náš pes domácí vlastně pochází? To byla ještě před nedávnem velká záhada, kterou se vám pokusí vyjasnit článek z roku 1910.
Lovecký obzor 1910, autor B. Semov.Thomas Alva Edison nevymyslel jen žárovku: neuvěřitelný přehled stovek jeho patentů ze všech oborů
[ téma: 1910, edison, vynálezy, patenty, amerika ]Když se řekne Edison, tak vás asi napadne žárovka, elektřina a možná fonograf. Jak vám ale dokáže článek z roku 1910, tak se vynálezecká činnost geniálního Thomase A. Edisona zaměřovala i na řadu zcela jiných oborů, kde byste ho nejspíš nečekali.
Vynálezy a pokroky 1910, autor —rt.Trvale neklidná Země aneb 12 různých pohybů zeměkoule
[ téma: 1904, astronomie, vesmír, země ]Galileo Galilei prý kdysi prohlásil: A přece se točí! Země ve skutečnosti dělá ale daleko víc různých pohybů. Se všemi pohyby Země vás seznámí článek z roku 1904.
Epocha 1904, autor J. Štich.